Matematika - Mgr. Darina Hujberová - tieto domáce úlohy boli zaslané vyučujúcou 19. 04. 2020 a nedopatrením nahraté až dnes, ospravedlňujeme sa! RNDr. Angelika Adamová
Milí žiaci!
Opäť sme na začiatku nového týždňa, v ktorom vždy zadávam úlohy z matematiky. Chcem však zhodnotiť Vašu prácu za predchádzajúci týždeň. Boli ste snaživí a v práci niektorí veľmi tvoriví a pedantní hlavne pri riešení konštrukčných úloh.. Je to náročné ,ale my to spolu určite zvládneme. Vyriešené úlohy posielajte na email: dhujberova@centrum.sk ako doteraz. Vyriešené úlohy poslať najneskôr v piatok v danom týždni keď dostávate úlohy z mojej strany.
Tálesova veta : str.36/2, str.36/3, str.37/4, str.37/5 – Pracovný zošit 2
Doporučujem spraviť si náčrtok na papier a potom narysovať do pracovného zošita.
Na str.21/9 vyriešiť tak isto, ako ste riešili úlohu 23/10- Matematika 2
Doporučujem Vám ,aby ste si dôkladne pozreli učivo o Tálesovej kružnici, aby ste vedeli príklady riešiť.
Anglický jazyk - Mgr. Zuzana Blahová
Opakovanie 5. lekcie
Milí ôsmaci,
dnes budeme pokračovať v opakovaní 5. lekcie a vašou úlohou bude:
1. Vypracuj písomne cvičenie z PZ
str. 53/ 4
str. 53/5
str. 53 I can
2. Urob fotokópiu strany s vypracovanými úlohami a pošli mi ju sem na edupage (viď nižšie)
alebo na mailovú adresu blahova@mycomp.sk do 22.04. 2020 (do 8:00)!
Želám veľa vytrvalosti:-)
Občianska náuka - Mgr. Renata Melichová
Ľudské práva a slobody v Ústave SR (učebnica strana 44 - prečítať a urobiť poznámky)
Vypracované úlohy mi posielajte na renata.melichova@zoznam.sk
Anglický jazyk - Mgr. Ľubica Pavčová
Opakovanie 5. lekcie.
Pracovný zošit s. 52 – 53 Progresscheck. Vypracujte si cvičenia 1, 2, 4. Ešte stále očakávam vaše projekty a úlohy od tých, ktorí mi ešte nič neposlali !!!
Literárna výchova - Mgr. Eva Štefanidesová
Žiaci, teraz nebudete pracovať s učebnicou, ale posielam Vám texty s úlohami, ktoré sú zamerané na čítanie s porozumením. Čítajte pozorne a správne odpovede mi zašlite do 23.4.2020 na mailovú adresu.
Ukážka 1
Ezop o jazyku
„Prečo práve jazyk?“ – spýtal sa filozof Xantus svojho otroka Ezopa, ktorý mal za úlohu priniesť z trhu najlepšiu z najlepších pochúťok.
„Čo je na svete lepšie ako jazyk?“ – odpovedal Ezop. – „Jazyk nás všetkých spája, bez neho by sme nemohli nič povedať. Jazyk je kľúčom k vedám, orgán pravdy a rozumu. Vďaka jazyku boli postavené mestá, vďaka jazyku môžeme vyjadriť svoju lásku. Jazykom sa človek poučuje, vyslovujú slová: matka, milovaná. Jazyk nám umožňuje počuť Homérove verše... „
„Bravó, Ezop, skutočne si priniesol to najlepšie, čo na svete existuje. Choď na trh ešte raz a prines to najhoršie, čo tam je, aby som vyskúšal tvoju múdrosť“.
Keď Xantus opäť odkryl misu, nahnevane zvolal: „Jazyk? Chceš byť vari bičovaný?“ „Pane, jazyk je najhorší na svete. Je prameňom všetkých intríg, matkou mnohých nešvárov. Jazyk klame, zatajuje, preklína, zapiera, zrádza, korumpuje. Jazykom hovoríme: zomri...“
https://www.iuventa.sk/files/documents/2_olympiady/import/Dokumenty%20pre%20stranku/O SJL/1.
Úloha č. 1
Koľko slovies použil Ezop na pomenovanie negatívnych činností ľudského jazyka?
Odpoveď: .....................
Úloha č. 2
Vyberte z nasledujúcich „jazykových zákonov“ Petra Gregora ten, ktorý vystihuje myšlienku predchádzajúceho textu:
- Bohatstvo jazyka je priamo úmerné nielen počtu slov slovnej zásoby, ale i množstvu tých, ktorí ho rozdávajú.
- Znalosť jazyka sa neprejavuje v ovládaní čo najväčšieho počtu slov slovnej zásoby, ale schopnosťou nájsť v nej tie pravé.
- Jazyk je najzradnejšie ľudské médium: je prostriedkom dorozumievania sa v rovnakej miere, v akej je príčinou nedorozumení.
- Kto chce zachovať čistotu jazyka, musí dodržiavať jeho pravidlá, ale vystríhať sa aj lží
Ukážka 2
Epilóg
Neviem, či by sa do expozície zmestili všetky slovenské vydania Dobšinského rozprávok od jeho prvých vlastných vydaní až podnes. Na jednom z posledných vydaní Dobšinského diel vo francúzštine som mal česť podieľať sa i ja. V roku 2000 vyšlo „10 contes de Slovaquie“ vo vydavateľstve Flammarion a z tohto vydania sa rozprávka Ružová Anička dostala do výberu najkrajších svetových rozprávok „100 contes du monde entier“ (Flammarion 2004). Slovensko je už teda na „rozprávkovej mape sveta“, no, žiaľ, na mape rozprávkového Slovenska mi (nám) ešte stále chýba „rozprávkový dom“ P. E. Dobšinského v Drienčanoch. Nech je aj toto dielo, vydané vďaka perfektnej a cieľavedomej práci vydavateľstva Perfekt, príspevkom do budovania základov dôstojného pamätníka človeku, čo napísal Slovákom rozprávkový rodný list.
Glocko, P.: Rozprávkar a Rozprávnica . Bratislava: Perfekt, a.s., 2006
Úloha č. 3
Ako nazval P. Glocko dom, v ktorom by mohlo byť Múzeum P. Dobšinského?
Odpoveď: .........................................................
Úloha č. 4
Čo dokazuje, že Slovensko je na rozprávkovej mape sveta?
Odpoveď:........................................................................................................................................
Úloha č. 5
Spisovateľ P. Glocko použil v jednej vete prívlastok rozprávkový v rôznych spojeniach. Opakovaním slova zdôrazňuje
A. význam najstarších rozprávok,
B. fantastické deje v rozprávkach,
C. význam rozprávok pre ľudí,
D. prostredie príbehov v rozprávkach
Ukážka 3
Hlavné dôvody odmietania IKT
Napriek celkovo pozitívnemu trendu zlepšovania digitálnych zručností existuje stále u nás časť populácie, ktorá sa učiť a prispôsobovať moderným technológiám z rôznych dôvodov odmieta. Dokazujú to výsledky výskumu o digitálnej gramotnosti v nasledujúcom grafe.
Zdroj: http://www.ivo.sk/buxus/docs/vyskum/subor/Digitalna_gramotnost_2015.pdf
Úloha č. 6
Podľa grafu sa v roku 2015 zvýšil počet ľudí, ktorí odmietajú učiť sa ovládať moderné informačné technológie z ekonomických dôvodov.
Toto tvrdenie je podľa grafu: pravdivé – nepravdivé. Podčiarknite správnu odpoveď
Úloha č. 7
Ktorý dôvod ľudí neučiť sa ovládať IKT zaznamenal v roku 2015 oproti roku 2013 najväčšiu zmenu? Zakrúžkujte správnu odpoveď.
A. Nemajú dostatok času.
B. Stačí im to, čo už vedia.
C. Nikto to od nich nevyžadoval.
D. Nemá ich kto naučiť.
Ukážka 4
Je to ešte stále slovenčina?
Ľudský jazyk sa stále vyvíja, je ovplyvňovaný životným štýlom a podmienkami, v ktorých existujeme. Na tom by nebolo nič zvláštne, aj slovenčina sa musí prispôsobiť tomu, že všade naokolo sú počítač, internet, mobily, maily a pod. Niekedy sa mi však zdá, že sme už presiahli magickú hranicu a zo slovenčiny ostal skôr gramatický rámec ako správne používaný jazyk.
......Bol som svedkom toho, ako jedna moja kolegyňa do telefónu oznamovala druhej nasledujúce skutočnosti: „Ahoj, katli mi badžit! Ja ti kólnem, keď sa beknem do ofisu.“ Len na vysvetlenie tohto obchodnícko – manažérskeho slangu: Došlo k zníženiu rozpočtu. Zavolá jej, len čo sa vráti do kancelárie. Na tomto príklade vidieť jasne, kam to až môže zájsť v prípade plného akceptovania prieniku anglických slov. A osobitne to platí pre pobočky zahraničných IT firiem. Komunikácia s nadriadenými v angličtine sa potom prenáša do slovenčiny a z nej ostáva už len pozdrav a torzo gramatiky. Keď sme pri tejto gramatike, PC REVUE je známe tým, že zverejňuje odborné články, ktoré vytvorili nezávislí odborníci úplne mimo našej redakcie....Hlási sa nám veľa skutočne mladých autorov, ktorí napr. končia strednú školu. Už dlhší čas u týchto autorov pozorujem v odovzdaných článkoch, že (ne)znalosť slovenskej gramatiky je alarmujúca.
Zdroj: Macko, O.: Je to ešte stále slovenčina? In: PC REVUE, 2007, roč. 15, č. 6
Úloha č. 8
V ktorej oblasti podľa ukážky sa výrazne preberajú cudzie slová do slovenčiny?
Odpoveď: .............................................................................................................
Úloha č.
Z textu vyplýva, že hlavným zámerom autora bolo
- ospravedlniť používanie cudzích slov v profesionálnej komunikácii.
- upozorniť na problém používania cudzích slov v slovenčine.
- zdôvodniť používanie cudzích slov v profesionálnej komunikácii
- upozorniť čitateľov na spôsoby používania cudzích slov v slovenčine
Úloha č. 10
Autor je šéfredaktor časopisu, ktorý je zameraný na oblasť používania počítačov, kde do komunikácie preniká veľa cudzích slov. Čo je cenné na postoji autora k úrovni spisovnej slovenčiny?
- Kriticky sa pozerá do vlastných radov.
- Záleží mu na jazykovej úrovni časopisu.
- Bráni slovenčinu pred preberaním cudzích slov.
- Kritizuje vyjadrovanie svojich kolegov
Dejepis - Mgr. Eva Štefanidesová
Téma: Od Memoranda k Matici slovenskej – str. 57 prečítať ; napísať do zošita stručné poznámky formou pojmovej mapy , sústrediť sa na osobnosti Matice slovenskej: Š. Moyzes, K. Kuzmány.
Tí žiaci, ktorí ešte nezaslali vypracované otázky, žiadam obratom poslať (termín bol do 17.4.2020).