Ahojte, moji druháci!
Vzhľadom k nepriaznivej epidemiologickej situácii, budeme opäť tento týždeň pokračovať v dištančnom vzdelávaní a znovu Vám budem zadávať domáce úlohy, ktoré budete mať rozvrhnuté na celý týždeň. Ako sme si už zvykli vypracuvávajte si ich postupne podľa svojho uváženia, či uváženia Vašich rodičov celý týždeň do piatku 22.1.2021. Preposielajte mi ich prosím na kontrolu priebežne, v uvedenom čase a každý deň na prekontrolovanie, aby toho nebolo naraz veľa. Úlohy opravím a ohodnotím len v priebehu pracovného týždňa a v mojom pracovnom čase tak, ako obvykle cez messenger alebo e- mail, ako sme to robili predchádzajúci týždeň. Tí, ktorí akosi pozabudli na vypracovanie DÚ, čo v najbližšej dobe doložiť na kontrolu.
Slovenský jazyk a literatúra - Mgr. Martina Buúšová
Slovenský jazyk 25.1. pondelok
Prechádzame na nové učivo, najprv si napíšte farebne nadpis
Tvrdé spoluhlásky
U- 58/1 prejdite si tabuľku, kde sú rozdelené hlásky na samohlásky, spoluhlásky a dvojhlásky. Sledujte modrou farbou zvýraznené tvrdé spoluhlásky a potom si prepíšte poučku pod tabuľkou tak, ako zvykneme do zošita. Vyfarbite žltou pastelkou a naučte sa naspamäť , ktoré dvojhlásky poznáme. Zopakujte si samozrejme aj tie ostatné, ktoré sme sa už doteraz naučili.
U-58/2 ,3 ústne si prejdite toto cvičenie a slová správne nahlas prečítajte
U-59/4 ústne si prejdite toto cvičenie a povedzte, ktoré tvrdé spoluhlásky sa objavujú v slovách.
U- 59/5 slová prepíšte bez chyby, krasopisne do zošita .Nepíšte ich po stĺpčekoch, ale píšte do riadku koľko sa vám zmestí a oddeľujte ich čiarkou. Následne vyznačte v týchto slovách tvrdé spoluhlásky zelenou pastelkou.
U- 59/7 skúste z čítanky vyhľadať takých 8 slov v ktorých sa nachádza tvrdá spoluhláska.
V PZ na str. 29/1,2 postupne vypracujte zadané úlohy. V druhej úlohe si zakrúžkujte zelenou prepisovačkou tvrdé spoluhlásky.
Slovenský jazyk 26.1. utorok
U- 59/pri slniečku Do viet správne doplňte rozlišovacie znamienka a vety si správne prepíšte do zošita.
U-5 9/lienka s jednou bodkou - opäť slová prepíš do zošita, podčiarkni v nich tvrdé spoluhlásky a za každým slovom napíš počet písmen, z koľkých sa to slovo skladá.
U-59/lienka s troma bodkami -pokús sa ku každej vyznačenej slabike doplniť po dve slová, ktoré sa na túto slabiku budú začínať.
Napr. hy....hygiena, hypermarket
dy....dyňa, dychovka
Prechádzame na učivo o tvrdých spoluhláskach, tak si napíšeme do malého zošita farebne nadpis
Tvrdé spoluhlásky h, ch, k, g
U- 60/1, 2 -prečítajte si nahlas báseň o Chocholúšikovi. Skúste v nej vyhľadať slová, v ktorých sa nachádzajú tvrdé spoluhlásky h, ch, k, g a zistite , ktorá zo spoluhlások sa tam nenachádza. Určite na to prídete.
Dôležité je zopakovať si , že po tvrdých spoluhláskach zvyčajne píšeme y a ý. Sú ale aj výnimky, ktoré budete mať rozpísané v 7 cvičení na tejto strane.
U- 60/3,4 ústne si prejdite tieto cvičenia
U – 60/5 doplňte do jednotlivých slov farebne chýbajúcu samohlásku a slová si takto do riadku napíšte. Viď príklad...
h - pohyb, zahynúť, výhybka, ohýbať sa
ch- chyžná, chytať
k-...
g...
U – 60/6 do viet správne doplňte chýbajúce slová z troch možností tak, aby veta mala zmysel. Vety si prepíšte do zošita a doplnené slovo farebne napíšte.
PZ- 29/1 z truhlice rozdeľte slová na jednotlivé riadky. Pri Zelienkovi si doplňte chýbajúce rozlišovacie znamienka a slová správne prepíšte na vyznačené riadky . Píšte prosím pekne, čitateľne a bez chýb.
Slovenský jazyk 27.1. streda
Niekedy sa po tvrdých spoluhláskach h, ch , k, g nepíše tvrdé y,ý...a tieto slová si všimnite v cvičení 7 na str. 60.
U – 60/7 slová si napíšeme do zošita tak, že si rozdelíte stranu na polovičku, to už vieme a farebne zelenou si do dvoch stĺpcov napíšeme najprv h, ch a pod ne budeme písať slová, ktoré máme napísané v učebnici. Takto budeme potom pokračovať aj s druhými dvoma spoluhláskami a do každého riadku si napíšeme po jednom slove.
h c
Hilda chichotať sa
híkať chichúňať sa
hit chi-chi
. .
. .
. .
k g
kinosála gitara
Do zošita si napíšte farebne nadpis
Tvrdé spoluhlásky d, t, n, l
U-61/1,2 - prečítajte si nahlas hádanku a následne si ju prepíšte do zošita tak, ako je napísaná v učebnici. V nej si potom farebne zvýraznite tieto tvrdé spoluhlásky d, t, n, l.
U-61/3, 4 - ústne si prejdite tieto cvičenia. Všímajte si aké y,ý píšeme po týchto tvrdých spoluhláskach.
PZ str.29/1 postupne si prepíšte podľa abecedného poradia slová pod klobúky na vyznačené linajky . V napísaných slovách farebne vyznačte jednotliví tvrdé spoluhlásky.
Slovenský jazyk 28.1. štvrtok
U- 61/5 správne doplňte i/í a y/ý do jednotlivých viet a vety správne napíšte
U- 62/6 pomenujte jednotlivé obrázky a pokúste sa vymyslieť vety s týmito slovami. V slovách musia byť tvrdé spoluhlásky d, t, n, l. Vety si napíšte do zošita.
U- 61/7 vety si nahlas prečítajte a všímajte si slová , v ktorých sa po tvrdých spoluhláskach píše i, í. Tieto slová sa pokúste zapamätať, aby ste ich vedeli používať aj pri písaní. Slová sme si minule triedili do stĺpčekov v malom zošite. Sú to výnimky, po ktorých sa píše po tvrdej spoluhláske i,í.
PZ str.30/2,4 postupne vypracujte zadané úlohy. Ktoré nebudete vedieť vypracovať, doplníme spoločne alebo pri kontrole.
Slovenský jazyk 29.1. piatok
U – 62/9 prepíšte si báseň Malý lyžiar do zošita a v nej podčiarknite slová, v ktorých sa po tvrdej spoluhláske nachádza y.
Napíšte si poučku kde sa nachádzajú slová, v ktorých sa po tvrdej spoluhláske l píše y, ý pri chlapčekovi a vyfarbite si ju na žlto. Slová z poučky sa postupne naučte naspamäť .
U-62/10 slová rozdeľte do troch stĺpčekov, ktoré súvisia s daným obrázkom a majú rovnakú časť. Môžete si tie obrázky aj nakresliť a pod ne písať jednotlivé slová.
PZ str. 30/3,6 postupne vypracujte zadané úlohy. Ktoré nebudete vedieť vypracovať, doplníme spoločne.
Čítanie - Mgr. Martina Buúšová
Čítanka str. 53 Hýle - prečítajte si text nahlas a skúste zodpovedať na otázky za textom. Kto by mal chuť, môže mi poslať aj hlasovú správu svojho čítania. Budem veľmi rada, že Vás opäť budem aspoň na chvíľu počuť.
Potom si vypracujte úlohy v PZ str. 27/3,4 doplňte slová do viet podľa zadania v jednotlivých úlohách. Obrázky hýľa sa pokúste podľa prečítaného textu v PZ vyfarbiť.
Čítanka str.55 Saxofón, ktorý dostal nádchu. Text si nahlas prečítajte a skúste samostatne odpovedať na otázky za textom.
str.54 Fašiangy, Turíce. Nahlas správne prečítajte text. Možno túto ľudovú pieseň aj poznáte alebo Vaši rodičia, môžete si ju spoločne zaspievať. Porozprávajte sa o Fašiangoch s rodičmi alebo starými rodičmi, ako si ich pamätajú oni ...
Fašiangy - najveselšie zvyky počas roka majú pôvod v predkresťanskom období a patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari. Fašiangy predchádzajú veľkonočnému pôstnemu obdobiu (začínajú sa na Troch kráľov a končia sa Popolcovou stredou). V minulosti ako aj dnes sú obdobím veselosti a hodovania, vyvrcholením ktorého je fašiangová zábava s maskami vyjadrujúcimi „svet naruby“, v ktorom sa stierali spoločenské bariéry.Za najarchaickejšie fašiangové masky sa považujú masky, ktoré znázorňovali rôzne zvieratá. Fašiangy - najveselšie zvyky počas roka majú pôvod v predkresťanskom období a patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari.. Najčastejšia bola maska turoňa (tura alebo býčieho človeka), kozy, medveďa a koňa. Fašiangy vrcholia posledný týždeň pred veľkonočným pôstom, počas ktorého chodia maskované družiny so spevom po dedine a vystrájajú všelijaké kúsky. Symbolom konca fašiangov je pochovávanie basy, pri ktorom sa paroduje skutočný pohreb.
Potom si vypracujte úlohy v PZ str.28/1 doplňte si slová do tajničky a slovo, ktoré Vám vyjde doplňte do vety.
Matematika - Mgr. Martina Buúšová
V pracovnom zošite si každý deň vypracujte podľa zadania jednu pracovnú stranu a tie príklady, s ktorými si nebudete vedieť rady, vynechajte. Doplníme ich spoločne a vysvetlíme si ich potom, keď sa vrátime do školy alebo pri kontrole.
PZ geometrická časť str. 7 /1 V jednotlivých obrázkoch budete postupne vyfarbovať podľa zadania. Pozor! - rovné čiary rysujte vždy pomocou pravítka.
7/2 pravítkom pospájajte 4 body od jedného stĺpa k druhému a tak spravíte 4 elektrické drôty. Čiary by mali byť rovné, napnuté a nezabudnite... rysujeme s pravítkom, s čistými rukami a snažíme sa negumovať. Pravítko si musíte poriadne nastaviť a už ním nepohnúť. Následne slabučko, netlačiť na ceruzku urobte vždy rovnú čiaru.
7/3 v tejto úlohe otecko Adam ...mená máte napísané pri jednotlivých postavičkách musí vyzdvihnúť všetky svoje deti postupne na oslavu svojho syna. Postupne spájajte rovnými čiarami od otecka k deťom, akoby nastupovali do auta...Adam –Boris -Cilka –Daniel –Ema -Florián. Spájajte farebné bodky, ktoré sú pri menách.
PZ geometrická časť str.8
Body označujeme vždy veľkými tlačenými písmenami slovenskej abecedy a vždy ich píšeme tak, akoby sme ich písali na riadok. Nie ležato. Body označujeme tak, ako to máte vysvetlené pri lienke Gvendulienke.
8/1 pospájajte pravítkom postupne body presne stredom krížika. Začnite bodmi A s B, potom B s bodom C a takto postupujte až k bodu F. Úsečky by mali byť pekné, rovné a hlavne spájajte so zastrúhanou obyčajnou ceruzkou.
8/2 v tejto úlohe postupne opäť pravítkom dorysujte pichliače obidvoch ježkov, telíčko môžete voľnou rukou.
8/3 jednotlivé predkreslené body pospájajte pravítkom a mali by ste dostať dva obrázky(domček a lavičku). Skúste, či sa Vám to podarí úplne rovnučko a snažte sa bez gumovania. Čiary by mali byť tenučké, preto si najprv poriadne zastrúhajte obyčajnú ceruzku, netlačte na ňu a už nepohnite ani pravítkom...
8/4 pokúste sa dokresliť účesy dievčatku a chlapčekovi na predkreslených obrázkoch. Pri dievčatku voľnou rukou a pri chlapčekovi samozrejme pravítkom.
PZ geometrická časť str.9
9/1 dorysujte na zelenú plochu ďalšie čiary – samozrejme pravítkom a zastrúhanou obyčajnou ceruzkou
9/2 pospájajte pravítkom rovnaké jabĺčka rovnými čiarami. Sú vždy po dve rovnaké jabĺčka.
9/3 doplňte písmená tlačenej abecedy, ktoré budeme používať pri označovaní bodov pri úsečkách, priamkach.
9/4 skúste prerysovať autíčko pravítkom na vyznačené miesto . Postupne si počítajte jednotlivé štvorčeky, aby to bolo správne.
PZ geometrická časť str.10
10/1 postupujte podľa zadania
10/2 zopakujeme si čo je priamka. Priamka je rovná čiara, ktorá nemá ani začiatok, ani koniec. Je nekonečne dlhá a označujeme ju malými písanými písmenami. Pri linke Gvendulienke je napísané ako ju označujeme. Modrou pastelkou vyznačte body C,D, ktoré budú ležať na priamke a zelenou body E,F, ktoré neležia na priamke b.
10/3 narysuj čo najviac priamok, ktoré musia prechádzať najmenej dvoma bodmi z bodov K,L,M,N.
10/4 na vyznačenú plochu narysuj 3 priamky a pomenuj ich.
10/5 z farebného papiera si vystrihni rôzne geometrické tvary, ktoré poznáš a vytvor z nich hocijaký obrázok. Môžeš si ho nalepiť aj na papier a odfotografovať mi ho.
PZ geometrická časť str.11
Lienka Gvendulienka vám vysvetlí čo je to polpriamka. Prečítajte si v bublinách a pokúste sa to zapamätať.
11/1 pracujte podľa zadania. Farebnými pastelkami vyznačte modrou 2 priamky, červenou 4 body a fialovou 2 polpriamky.
11/2 pracujte podľa zadania po a.) b.) c.)
11/3,4 pracujte podľa zadania pri úlohe a na vyznačené miesto narysujte
Prvouka - Mgr. Martina Buúšová
PZ str. 47 – Úrodnosť pôdy je ovplyvnená tým, ako rýchlo dokáže prijímať, udržať a prepúšťať vodu. Pokúste sa podľa postupu v úlohe č. 4 overiť, či každá pôda rovnako rýchlo prepúšťa vodu a či rovnako rýchlo aj vysychá. Pracujte podľa postupu a vo vyhodnotení zakrúžkujte správnu možnosť.
PZ str. 48/5 pozorujte obrázok a porozprávajte sa s rodičmi, čo všetko sa do našich pôd dostáva a čo ich znečisťuje. Skúste vyrobiť plagát / na výkres/...čo by ľudia mali robiť, aby predišli znečisťovaniu pôdy (môžete si pomôcť rôznymi vystrihnutými obrázkami, dopisovaním informácií z internetu, či dokresľovaním).
Do svojich poznámok pri pere si doplňte informácie, ktoré ste získali. Ak nebudete niečo vedieť pomôžte si Zápisníkom cestovateľov.
PZ str. 48 začneme novým učivom Rozpúšťanie látok vo vode...
V zápisníku cestovateľov si s rodičmi opäť prečítajte o rozpúšťaní látok vo vode. Pokúste sa v 1 úlohe postupovať podľa bodov od a.) po f.) a svoje poznatky pozorovania si zaznačte do tabuľky .
Medzi látky, ktoré môžete dopisovať do tabuľky môžu byť napr. cukor, soľ , múka, olej, mlieko... to čo Vám Vaša kuchyňa umožní.
Veľa chuti do ďalších zaujímavých pokusov. Potešia ma aj vaše fotografie/projektov, plagátov/, ktoré mi posielate, ako ste k svojim tvrdeniam dospeli. Ako ste tieto pokusy robili, pozorovali úrodnosť pôdy a rozpúšťanie látok vo vode. Určite sa trošku s rodičmi opäť zabavíte a dozviete sa opäť niečo nové.
Do ďalších dní Vám prajem veľa chuti do práce, trpezlivosti a síl pri vypracovávaní zadaných úloh.
Rodičom, ktorí mi zasielajú pravidelne DÚ, by som sa chcela veľmi pekne poďakovať za zodpovedný prístup k práci s Vašimi deťmi a aj naďalej bude Vaša pomoc, kontrola, či dôslednosť veľmi dôležitá a potrebná.
Vaša p. uč. Martina Buúšová