Ahojte, moji druháci!
Úlohy, ktoré budete mať opäť zadané na celý týždeň, si preto opäť rozložte podľa svojho uváženia , či uváženia Vašich rodičov na celý týždeň do piatku 22.1.2021 a prepošlite mi prosím na kontrolu priebežne, každý deň na prekontrolovanie, aby toho nebolo naraz veľa . A prosím v uvedenom čase na Eupage. Úlohy opravím a ohodnotím len v priebehu pracovného týždňa a v mojom pracovnom čase tak, ako obvykle cez messenger alebo e- mail, ako sme to robili predchádzajúci týždeň. Tí, ktorí akosi pozabudli na vypracovanie DÚ, čo v najbližšej dobe doložiť na kontrolu.
Slovenský jazyk a literatúra
Slovenský jazyk 18.1.2021
Najprv si napíšte farebne nadpis Dvojhlásky
U- 53/1 prejdi te si tabuľku, kde sú rozdelené hlásky na sam., spol., a dvojhl. a potom si prepíšte poučku pod tabuľkou tak, ako zvykneme do zošita , vyfarbite žltou pastelkou a naučte sa naspamäť , ktoré dvojhlásky poznáme. Zopakujte si samozrejme aj tie ostatné.
U-53/2 najprv si nahlas prečítajte jednotlivé hádanky a skúste ich uhádnuť /pomôžu vám obrázky pri napísaných slovách/. Do malého zošita SJL si vyznačené slová z hádaniek vypíšte a v nich zelenou pastelkou dvojhlásky vyznačte.
U-53/3 z čítanky alebo nejakej knihy, či časopisu vyhľadajte hádanku , prepíšte ju do malého zošita a v nej vyznačte dvojhlásky. Avšak musíte nájsť takú hádanku, v ktorej sa tie dvojhlásky nachádzajú. Správnu odpoveď na hádanku si môžete nakresliť alebo napísať pod ňu do ďalšieho riadku.
V PZ na str. 26/1,2 postupne vypracujte zadané úlohy. Ktoré nebudete vedieť vypracovať, doplníme spoločne / prípadne po oprave a preposlaní dú/.
Slovenský jazyk 19.1.2021
U- 54/4 v tomto cvičení si na každú dvojhlásku v jednotlivých vreciach vymyslite ďalšie 3 slová s týmito dvojhláskami a napíšte ich do malého zošita. Môžete si ich uložiť do vriec tak, ako je to v učebnici.
U-5 4/5 napíšte pomenovania mláďat týchto štyroch zvieratiek a vyznačte v nich farebne dvojhlásky
U-54/6 farebne doplňte dvojhlásky do slov, a samozrejme - pozor na odpis bez chýb, krasopisne.
U- 54/7 pomenujte obrázky, v ktorých musí byť nejaká dvojhláska a slová prepíšte správne do zošita/farebne vyznačte dvojhlásky/.
U- 54/8 ústne si prejdite toto cvičenie
Odpíšte si poučku v žltom obdĺžniku a vyfarbtei na žlto.
PZ- 26/3,4,5 postupne vypracujte zadané úlohy. Ktoré nebudete vedieť vypracovať, doplníme spoločne . Píšte prosím pekne a bez chýb.
Slovenský jazyk 20.1.2021
Naďalej pokračujeme s dvojhláskami
U-55/9správne doplňte do slov na začiatok chýbajúce časti...prídete na to, že na začiatku dvojhlásky nemôžu byť (nikdy sa tam nevyskytujú).
U-55/10,11 ústne si prejdite tieto cvičenia .Slová z cvičenia 11budete potrebovať pri písaní v nasledujúcom cvičení
U- 55/11 správne farebne doplňte do viet chýbajúce slová a vety správne napíšte.
U- 55/13 ústne prejdite toto cvičenie
U- 55/14 napíšte do zošita správne doplnené slová s dvojhláskou ô
PZ str.27/1,2 postupne vypracujte zadané úlohy. Ktoré nebudete vedieť vypracovať, doplníme spoločne .
Slovenský jazyk 21.1.2021
U- 56/15 pokúste sa vymyslieť 10 slov s dvojhláskou ô a napíšte si ich do zošita. K niektorým si môžete nakresliť aj obrázok.
U- 56/17 ústne prejdite toto cvičenie
DIKTÁT prosím rodičov, aby nadiktovali deťom diktát a následne opravili spoločne chyby podľa učebnice
U- 56/lienka s dvoma bodkami . Doplňte do viet vhodné dvojhlásky a vety prepíšte do zošita/farebne vyznačte dvojhlásky -vyfarbite ich/.
U-56/lienka s troma bodkami , ústne vypracujte toto cvičenie
PZ str.27/3,4, za okrajom pri Zelienkovi... postupne vypracujte zadané úlohy. Ktoré nebudete vedieť vypracovať, doplníme spoločne .
Slovenský jazyk 22.1.2021
Napíšte si nadpis z učebnice farebne Spoluhlásky
Samohlásky a dvojhlásky sme si už prešli a teraz začíname so spoluhláskami. Tabuľku čo máme nalepenú v zošite, opäť využijeme a z nej sa naučíme rozdelenie spoluhlások. Teda delíme ich na mäkké, tvrdé a obojaké. Rozdelenie spoluhlások máte opäť v poučke, ktorú si prepíšte do zošita, vyfarbite na žlto a naučte sa to naspamäť.
U-57/3 ústne vypracujte toto cvičenie
U- 57/4b.) pracujte podľa zadania v učebnici
PZ str. 28 postupne vypracujte zadané úlohy. Ktoré nebudete vedieť vypracovať, doplníme spoločne.
Čítanie
Čítanka str. 50 – Studená návšteva - prečítajte si text a skúste zodpovedať na otázky za textom. Potom si vypracujte úlohy v PZ str. 26/1,2. Doplňte podľa zadania v jednotlivých úlohách.
Čítanka Str.51 – Snehový Hektor. Potom si vypracujte úlohy v PZ str. 26/3,4. Doplňte podľa zadania v jednotlivých úlohách.
Str.52 –Tak, tak, tak sejú mak. Jarabina. Nahlas správne prečítajte text. Potom si vypracujte úlohy v PZ str.27/1,2 a doplňte podľa zadania v jednotlivých úlohách.
Matematika
V pracovnom zošite si každý deň vypracujte podľa zadania jednu pracovnú stranu a tie príklady, s ktorými si nebudete vedieť rady, vynechajte. Doplníme ich spoločne a vysvetlíme si ich potom, keď sa vrátime do školy.
PZ str. 61 /1 zakrúžkujte z každej dvojice čísel modrou v prvom riadku najmenšie číslo, v druhom riadku fialovou číslo , ktoré je hneď pred a v treťom riadku číslo, ktoré je väčšie z tých dvoch čísel
PZ str. 61/2 vytvorte čo najviac dvojciferných čísel a zapíšte ich do štvorčekov. Pozor... číslo sa nesmie začínať na 0 a v jednom čísle môžete použiť kartičku len jeden krát. Potom vyfarbite z tvojich vytvorených čísel, najmenšie a najväčšie číslo. Nezabudnite na to.
61/3 vypočítajte príklady na sčítanie a odčítanie a doplňte správne výsledky
61/4 opravte červenou prepisovačkou chybné znaky nerovnosti a správne ich napíšte do štvorčekov nad chybným znakom nerovnosti. Tie, ktoré sú zapísané správne- neopravujte.
61/5 do hodín, či voľných políčok zaznačte a zapíšte správny čas.
PZ str. 62/1 zapíšte na riadky všetky čísla, ktoré sú medzi číslami 20 a 40, začnite číslom 20.Potom spočítajte všetky čísla a ich počet zapíšte do štvorčeka za úlohou.
62/2 zapíšte podľa vzoru najbližšie celé desiatky pred a za číslom na vyznačené miesta v smere šípok
60-64-70, 30-33-40...
62/3 pracujte podľa zadania
62/4 vytvorte príklad, ktorého súčet je číslo 94....prvá musí byť celá desiatka
62/5 pouvažujte a doplňte deti do okienok na chate podľa legendy pri zadanom príklade. Pozor musia tam byť len také izby, ktoré sú tam napísané a musíte dodržať počet detí 12. Môžete do okienok dokresliť len hlavy detí. Nemusíte obsadiť deťmi všetky izby.
62/6 doplňte správne čísla do voľných plôšok
PZ str. 63/1 vytvorte príklady postupným odčítaním čísel od 1 po 9.. Následne príklady vypočítajte.
63/2 vyfarbite podľa zadania zelenou farbou čísla väčšie ako 56 a modrou čísla menšie ako 53.
Potom zelenou pastelkou spojte čísla iba zelené od najmenšieho po najväčšie a potom modrou farbou urobte to isté.
63/3 doplňte sčítacie a odčítacie rodinky ...60,40,100...50,4,54...
63/4 zapíšte číslo do voľných štvorčekov, ktoré leží medzi číslami
63/5 doplňte správne čísla do štvorčekov/ 40 a koľko je 90 a 50, 50 zapíš do štvorčeka/
PZ str. 64 túto pracovnú stranu by mali deti vypracovať úplne samé. Je to opakovacia strana.
Následne im rodič opraví červenou chyby a zapíše počet bodov do predpísaných štvorčekov. Potom spočíta body a môže si percentuálne vypočítať, ako zvláda žiak dané učivo. Za 1. príklad je 9 bodov, za 2.príklad 9 bodov, za 3. príklad je 16 bodov, za 4.príklad je 10 bodov, za 5.príklad sú 4 body, za 6.príklad sú 3 body a v 7. príklade sú 2 body. Spolu by malo byť 53 bodov. Prosím nechajte ich pracovať úplne samostatne/neraďte im/.
Príklady nech sa snažia prečítať si nahlas s porozumením a následne jednotlivé úlohy vyriešia.
Prejdeme na geometrickú časť -prevráťte si zošit z druhej strany
PZ Geo.str.6/1 zistite počet trojuholníkov a štvorcov a zapíšte ich počet do modrého štvorčeka pri obrázku. Vyfarbite ich potom podľa predkresleného vzoru tými istými farbami.
6/2 vyznačte podľa zadania. Všetko robíme pravítkom, nie voľnou rukou.
6/3 vyfarbite druhú polovicu rovnakými farbami ako je to predkreslené v PZ
6/4 prejdite pravítkom po čiare ešte raz. Ak doma nájdete štvorčekový papier, skúste si ho ešte raz prekresliť podľa pracovného zošita.
Prvouka
PZ str. 45 začneme novým učivo s názvom Pôda a jej úrodnosť. S rodičmi si opäť prečítajte zo zápisníka cestovateľov zaujímavosti o pôde a jej úrodnosti.
V 1. cvičení ak sa vám podarí skúste si odobrať vzorky z troch rôznych druhov pôd a skúmajte každú pôdu zmyslami/hmatom, zrakom, čuchom.../ Svoje pozorovanie zapíšte na vyznačené miesta v pracovnom zošite, s ktorými ti rodičia určite radi pomôžu... dúfam, že zeminu, ktorú budete potrebovať, si budete vedieť zobrať zo svojej záhradky, blízkeho lesa, či nezatrávnenej plochy/staveniska/.
PZ str.46/2 prečítajte si otázku pri Jasmínke a skúste červenou pastelkou vyznačte , ktorá pôda podľa vás je najúrodnejšia /zo záhrady, z nezastavenej časti, z lesa/.Pridajte fajočku k dieťaťu, o ktorom si myslíte, že má pravdu. Ak ste zaznačili zo záhrady... mali ste pravdu a vyfarbite si smajlíka pri dieťati.
str.46/3 skúste sa porozprávať o úrodnosti pôdy so svojimi rodičmi, či starými rodičmi a určite sa dozviete veľa nových informácií.
PZ str.47 opäť si nahlas prečítajte zo Zápisníka cestovateľov a dozviete sa, ako pôda dokáže prijímať vodu, udržať si ju alebo ju prepúšťať. Skúste si to pokusom podľa úlohy číslo 4.Svoje pozorovanie zapíšte do pripravenej tabuľky a svoje tvrdenie zdôvodnite vo vyhodnotení na konci pokusu.
Veľa chuti do ďalších zaujímavých pokusov. Potešia ma aj vaše fotografie, ktoré mi posielate, ako ste k svojim tvrdeniam dospeli a ako ste pozorovali pôdu a jej úrodnosť, či priepustnosť. Určite sa trošku s rodičmi zabavíte a dozviete sa opäť niečo nové.
Do ďalších dní Vám prajem veľa chuti do práce, trpezlivosti a síl pri vypracovávaní zadaných úloh.
Vaša p. uč. Martina Buúšová