Ahojte, moji druháci!
Aj naďalej pokračujeme v dištančnom vzdelávaní a posielam Vám domáce úlohy na tento týždeň/1.2.-5.2.2021/. Vypracované domáce úlohy si postupne vypracujte podľa vlastného uváženia, či uváženia Vašich rodičov a prepošlite mi ich, aby som ich mohla prekontrolovať, opraviť niektoré chybičky a ohodnotiť prosím v dohodnutom časovom úseku. Úlohy opravím a ohodnotím len v priebehu pracovného týždňa a v mojom pracovnom čase tak, ako obvykle cez Messenger. Úlohy si rovnomerne rozdeľte na každý deň, tak ako sme to robili aj predchádzajúce týždne. Teším sa na Vaše zvukové nahrávky, prípadne fotografie, videá! Nezabudnite, že Vám na stránku našej školy zadáva domácu úlohu aj pani učiteľka Mgr. Ľubica Paučová z Anglického jazyka, ktorú je potrebné si tiež vypracovať a preposlať ! Tí, ktorí akosi pozabudli na vypracovanie DÚ, čo v najbližšej dobe preposlať na kontrolu.
Slovenský jazyk a literatúra
Slovenský jazyk 1.2. pondelok
U- 62/11 prečítajte si vety a vypíšte z nich všetky slová, ktoré majú po l y/ý pekne do riadku a slová oddeľujte čiarkou. Farebne vyznačte v slovách slabiku ly/lý.
U-62/12 ústne sa pokúste doplniť slová do názvov jednotlivých nakreslených kníh
U-63/13 v tomto cvičení budete tvoriť správne dvojice slov , ktoré si prepíšete správne do zošita. Slabiky ly/lý, ktoré sa objavujú v slovách si farebne vyznačte žltou pastelkou.
U- 63/14 ústne si prejdite toto cvičenie a doplňte správnu samohlásku a odôvodnite pravopis/ v kuchyni som napísal tvrdé y, lebo ch je tvrdá spoluhláska .../.
U- 63/15 skúste vymyslieť k obrázku 3 vety a farebne v nich zvýraznite tvrdé spoluhlásky. Napíšte si ich do zošita.
PZ str. 31/7 postupne vypracujte cvičenie podľa zadania a.) b.) c.).Slovné rodinky vyfarbujte vždy rovnakou farbou až potom, keď si doplníte chýbajúcu samohlásku y/ý.
Slovenský jazyk 2.2. utorok
U- str. 63/Diktát poprosila by som rodičov, aby svojim deťom nadiktovali diktát/pomaly, no už im po tvrdých spoluhláskach nehovorte, aké i/í alebo y/ý sa tam píše. Mali by to už vedieť. Môžete im ho aj opraviť. Potom si deti pod diktát správne prepíšu slová v ktorých mali chyby.
U- 63/pri lienke s jednou bodkou .Pokúste sa z čítanky vyhľadať desať slov, v ktorých sa nachádza nejaká tvrdá spoluhláska a napíšte si ich do zošita.
PZ-30/5 prezrite si obrázok lyžiara a pokúste sa vymyslieť 4 vety, ktoré si na vyznačené miesto napíšete. Môžete si pomôcť a použiť slová z predchádzajúcej 4 úlohy. V slovách by mali byť hlavne tvrdé spoluhlásky.
Slovenský jazyk 3.2. streda
Z učebnice sme prešli všetko o tvrdých spoluhláskach, tak si to preopakujeme v PZ v jednotlivých cvičeniach.
PZ str.31/8 postupne vyfarbite plôšky , v ktorých sú slová s y/ý a potom ich pospájatej šípkami lyže- plytké- lýtko- lysý- plyn
PZ str. 31/9 postupne dopĺňajte do viet slová , zakrúžkujte v nich slabiku ly/lý. Môžete si pomôcť so slovami z úlohy číslo 7. Vety by mali mať význam. Za okrajom pri Zelienkovi postupne do slov doplňte chýbajúce samohlásky ä alebo ô. Slová prepíšte na vyznačené riadky.
PZ str. 32/10 do slov postupne doplňte samohlásky i/í alebo y/ý a potom ich vedľa správne prepíšte.
PZ str.32/11 v slovách farebne vyznačte samohlásku i, ktorá sa nachádza za spoluhláskami k alebo ch.
PZ str.32/12 pokúste sa správne doplniť slová opäť do viet, ak nasleduje po spoluhláskach k alebo ch. Opäť si pomôžte predchádzajúcim 11 cvičením.
Slovenský jazyk 4.2. štvrtok
Prechádzame na nové učivo, najprv si napíšte do malého zošita farebne nadpis
Mäkké spoluhlásky
U- 64/1 prejdite si tabuľku, kde sú rozdelené hlásky na samohlásky, spoluhlásky a dvojhlásky. Sledujte bledo modrou farbou zvýraznené mäkké spoluhlásky a potom si prepíšte poučku pod tabuľkou tak, ako zvykneme do zošita. Vyfarbite žltou pastelkou a naučte sa ich naspamäť. Zopakujte si samozrejme aj tie ostatné, ktoré sme sa už doteraz naučili.
U- 64/2,3 ústne si prejdite tieto cvičenia podľa zadania, správne prečítajte slová a precvičujte si ich správnu výslovnosť
U- 64/4 slová z učebnice prepíšte a vyznačte v nich mäkké spoluhlásky
Napíšte si do zošita farebne nadpis
Mäkké spoluhlásky č, dž, š, ž
U- 65/1,2 hádanky si prečítajte a potom si jednu z nich vyberte a prepíšte do zošita. V nej farebne vyznačte všetky mäkké spoluhlásky
U-65/3,4 ústne si prejdite tieto cvičenia a pozorujte, ako sa píšu slová s i/í po mäkkých spoluhláskach.
U-65/ 5 prepíš si do riadku slová a ku každému zapíšte číslom počet písmen, z koľkých sa slovo skladá.
PZ str.33/1,3 postupne vypracujte zadané úlohy podľa zadania.
Slovenský jazyk 5.2. piatok
U – 65/6 pomenuj obrázky a na každé slovo vymyslite jednu vetu. Vety napíšte do zošita a farebne vyznačte mäkké slabiky.
U - 65/7
PZ str. 31/1 postupne vypracujte cvičenie podľa zadania a.) b.) c.).Slovné rodinky vyfarbujte vždy rovnakou farbou až potom, keď si doplníte chýbajúcu samohlásku y/ý.
Čítanie
Čítanka str. 56 Medveď a líška - prečítajte si text nahlas a skúste postupne zodpovedať na otázky za textom. Kto by mal chuť, môže mi poslať aj hlasovú správu svojho čítania, prípadne si zavoláme cez Messenger a budete mi čítať nahlas z čítanky. Budem veľmi rada, že Vás opäť budem aspoň na chvíľu počuť.
Potom si vypracujte úlohy v PZ str. 29/1,2 preškrtnite vo zvieratkách, čo nie je správne. Do tajničky doplňte správne písmenká z rozprávky a pospájajte s hlavami zvierat jednotlivé doplnené slovné spojenia.
Čítanka str.57, 59 pri ježkovi máme ďalšiu poučku, čo je ľudová pieseň. Prečítajte si ju a môžete si prespievať pesničky na tejto strane aj na strane 59. Určite Vám radi so spievaním pomôžu aj rodičia. Melódiu si môžete nájsť / you tube./
PZ str. 29/3,4 podobné slová, ktoré nájdete vyfarbite rovnakou farbou. V hrebeňovke doplňte opäť správne odpovede. Správne vylúštené slovo doplňte do vety pod hrebeňovkou.
Matematika
V pracovnom zošite si každý deň vypracujte podľa zadania jednu pracovnú stranu a tie príklady, s ktorými si nebudete vedieť rady, vynechajte. Doplníme ich spoločne a vysvetlíme si ich potom, keď sa vrátime do školy alebo pri kontrole cez Messenger po dohode so mnou .
PZ geometrická časť
Pondelok
12 /1 V jednotlivých obrázkoch budete postupne dopĺňať úsečky /teda spájať jednotlivé dva body , ako nám to vysvetľuje lienka Quendulienka/ a narysovať úsečky. Pozor! – rysujte vždy s pravítkom, s čistými rukami a snažte sa negumovať. Pravítko si musíte poriadne nastaviť a už ním nepohnúť. Následne slabučko, netlačiť na ceruzku urobte vždy rovnú čiaru.
12/2 najprv veľkými tlačenými písmenami abecedy označte body a postupne pospájajte v jednotlivých obrázkoch tak, aby Vám vznikla uzavretá čiara. Úsečky by mali byť rovné, napnuté a nezabudnite... rysujeme s pravítkom. Pravítko si musíte poriadne nastaviť, musí prechádzať presne cez bod označený krížikom, už ním nepohnite a slabučko obyčajnou ceruzkou spojte.
12/3 v tejto úlohe budete postupne spájať body v poradí písmen KÚZELNÁ PALIČKA/samozrejme pravítkom a obyčajnou ceruzkou/.
12/4 pomôžte chlapčekovi doplniť vzor podľa predlohy, počítajte si počet štvorčekov a rysujte obyčajnou ceruzkou.
Utorok
13/1 najprv si označte všetky body rôznymi písmenami veľkej tlačenej abecedy/ môžu to byť aj písmená tvojho mena a priezviska, no písmenká sa nesmú opakovať/. Potom spojte body dvoma čiarami tak, aby vznikli tri úsečky. Pozor úsečky nesmú sa pretínať. Nakoniec narysujte dve polpriamky a označte ich. Úsečky a polpriamky by mali byť pekné, rovné a hlavne spájajte presne so zastrúhanou obyčajnou ceruzkou.
13/2 v geom. tvaroch vyhľadajte narysované úsečky a každú označte vždy inou farbou.
13/3 pomôžte pavúčikovi vpravo do štvorcovej siete dorysovať pavučinu podobnú, ako je nakreslená pri pavúčikovi.
13/4 ústne si prejdite toto cvičenie. Ak si to nebudete vedieť predstaviť ,skúste si ich nastrihať z farebného papiera a následne pomenujte jednotlivé geometrické tvary, ktoré Vám vzniknú.
Streda
14/1,2,3 v týchto úlohách budete postupovať podľa zadania.
14/4 farebne pastelkami vyznačujte jednotlivé body pri zadaní po a.) b.)
14/5 v tejto úlohe postupujte podľa zadania pri úlohe, čítajte si jednotlivé body zadania s porozumením a rysujte na zelenú vyznačenú plochu. Pozor, ako označujeme priamku a body. /Priamky- malými písanými písmenami a body -veľkými tlačenými písmenami čiarkou na úsečke, priamke alebo krížikom mimo nich/.
Štvrtok
15/1 narysujte tri úsečky na vyznačené miesto. Nemusia byť rovnako dlhé . Označte ich písmenami veľkej tlačenej abecedy /väčšinou sa označujú postupne tak, ako idú v abecednom poradí napr. CD, RS,TU,XY.../Skúste, či sa Vám to podarí úplne rovnučko a snažte sa bez gumovania. Úsečky by mali byť tenučké, preto si najprv poriadne zastrúhajte obyčajnú ceruzku, netlačte na ňu a už nepohnite ani pravítkom a rysujte...
15/2 k slimáčikovi postupne vedľa na linajky zapíšte názvy všetkých úsečiek, ktoré sú ukryté v jeho domčeku .Samozrejme veľkými tlačenými písmenami. Oddeľujte ich čiarkou ...FE,ED...atď.
15/3 pracujte podľa zadania pri jednotlivých bodoch...názvy úsečiek píšte na zelenú čiaru pod c.)
15/4 v tejto úlohe si pripravte 6 rôznych farieb pasteliek a postupne si každú úsečku, ktorú nájdete vyznačte pastelkou. Zapíšte jej pomenovanie k pastelke s linajkou a pastelku tou istou farbou vyfarbite.
Piatok
16/1 priraďte správny tvar k správnemu pomenovaniu . Pospájajte správne. V úlohe po b.) nakreslite po jednom obrázku to, čo má tvar gule, kocky a valca.(napríklad guľa- lopta, kocka – kocka pri človeče, valec –plechovka od coca- coly).
16/2 postupne v obrázku vyfarbujte podľa toho, na aký tvar sa najviac podobajú predkreslené obrázky
16/3 pod každú stavbu z kociek zapíšte číslom počet, koľko kociek by ste potrebovali, ak by ste si takú istú chceli postaviť aj doma . Môžete si pomôcť aj drevenými kockami, ktoré máte na skladanie aj doma. Zahrajte sa a stavby si poskladajte.
Prvouka
str. 50 porozprávajte sa s rodičmi, kde všade sa využíva urýchľovanie rozpúšťania rôznych látok vo vode. Pomáhajte si obrázkami pri úlohe číslo 3. Označte zelenou farbičkou spôsoby, ktoré sa využívajú aj u Vás doma. Rozprávajte sa aj o ďalších situáciách, ktoré poznáte a využívate na rozpúšťanie látok vo Vašej domácnosti. Ďalej diskutujte o tom, ako si predstavujete priebeh pozorovania pri úlohe č.2. Spoločne doplňte chýbajúce pokračovanie pozorovania, na základe ktorého zistíte, akým spôsobom rozpúšťania soli vo vode to bude najrýchlejšie..... Zapíšte do tabuľky, čo pozorujete. Doplňte do vyhodnotenia a zakrúžkujte Váš predpoklad. Následne dopíšte na linajku, ktorý je podľa Vás najrýchlejší a najpomalší spôsob rozpúšťania.
Str.51 v ďalšom pozorovaní sa opäť trošku zahráte a budete overovať, ktoré látky sa vo vode rozpúšťajú a ktoré nie. Pokúste sa navrhnúť pomôcky, ktoré budete potrebovať pri tomto pokuse a dopíšte ich do tabuľky. Tak isto doplňte do postupu, ktorým zistíte, ktoré látky sa vo vode rozpúšťajú. / Vo vode sa rozpúšťajú: cukor, soľ. Vo vode sa nerozpúšťajú: múka, krieda a olej./ V tabuľke si v kolonke predpoklad zakrúžkujte jednu z možností áno alebo nie a potom skúste ten svoj predpoklad dokázať. Pri správnom pozorovaní ďalej doplňte, či sa pri rozpúšťaní zmení farba, vôňa a opäť zapíšte svoje pozorovanie do pripravenej tabuľky v PZ. Nakoniec doplňte informácie do mojich poznámok pri pere. Môžete si pomôcť Zápisníkom cestovateľov.
Prajem Vám opäť veľa chuti do ďalších zaujímavých pokusov. Potešia ma aj vaše fotografie, ako ste to pozorovali a ako ste k svojim tvrdeniam dospeli. Určite sa s rodičmi opäť zabavíte a dozviete sa niečo nové.
Do ďalších dní Vám prajem veľa chuti do práce, trpezlivosti a síl pri vypracovávaní zadaných úloh. Spoločnými silami to určite zvládneme.
Vaša p. uč. Martina Buúšová