• 📋 Poriadok školy

          • PREVÁDZKOVÝ PORIADOK V ČASE PANDÉMIE COVID-19

          • PREVÁDZKOVÝ PORIADOK V ČASE PANDÉMIE COVID-19

            Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania ZŠ s MŠ,

            Lipové námestie 296/28, Modrý Kameň

            na obdobie školského roku 2020/2021

             

            Čl. 1

            Predmet dokumentu:

            Cieľom dokumentu je stanoviť základné prevádzkové podmienky ZŠ s MŠ Lipové námestie 296/28, Modrý Kameň po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a potreby dodržiavania protiepidemických opatrení a odporúčaní. Upravuje iba tie základné prevádzkové podmienky, ktoré sa líšia (či sú upravené nad rámec) od štandardných podmienok vyplývajúcich zo školských, hygienických, pracovnoprávnych a ďalších predpisov. Dokument rešpektuje opatrenia a rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR (ďalej aj ako „ÚVZ SR“). Predstavuje nadstavbu platných opatrení a bude podliehať pravidelnej aktualizácii. V prípade, ak je potrebné, zriaďovateľ Mesto Modrý Kameň konzultuje s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (ďalej aj ako „RÚVZ“) vo Veľkom Krtíši organizačné kroky v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami. Všetky ustanovenia tohto dokumentu, okrem tých, ktoré sú uvedené v rozhodnutí ministra, majú odporúčací charakter. Zriaďovateľ spoločne so základnou školou ich bude realizovať podľa svojich možností a o všetkých skutočnostiach bude informovať zákonných zástupcov žiakov obvyklým spôsobom. Dokument je koncipovaný ako Alert (výstražný) systém a manuál odporúčaní v troch úrovniach – zelenej, oranžovej a červenej. Zelená fáza predstavuje stav, kedy škola nemá žiadneho podozrivého ani pozitívneho žiaka či zamestnanca. Oranžová fáza zachytáva situáciu, kedy má škola žiaka alebo zamestnanca podozrivého na ochorenie. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade pozitivity dvoch a viac prípadov u žiakov alebo nepedagogického pracovníka alebo jedného pedagóga.

            Čl. 2

            Zelená fáza

            Základné odporúčania

            • Škola zverejnení oznam na vchodových dverách, ktorý hovorí, za akých podmienok nemôže nastúpiť dieťa/žiak do základnej školy (príloha č. 1).
            • Obsah a formu všetkých vzdelávacích a záujmových činností je nutné voliť tak, aby boli zaistené hygienicko – epidemiologické opatrenia.
            • Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci základnej školy v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami a podľa svojho uváženia a možností zabezpečia rozstupy medzi žiakmi a žiakmi a pedagógmi pri výchovno – vzdelávacom procese. 
            • Školské kluby detí sa riadia primerane usmerneniami tohto materiálu. 
            • Škola si pre účely izolácie žiaka, u ktorého sa vyskytnú príznaky ochorenia COVID-19, prípadne iného prenosného ochorenia počas vyučovania, vyčlení priestor, ideálne s rozlohou min 15m2 a priamym vetraním. Miestnosť môže štandardne slúžiť aj na iné účely, ak je však do nej umiestnený žiak s príznakmi ochorenia COVID-19 alebo iného prenosného ochorenia, následne po opustení miestnosti žiakom je dôkladne vydezinfikovaná (podľa usmernenia Úradu verejného zdravotníctva) a vyvetraná.
            • Pri prvom nástupe do práce všetci zamestnanci školy vyplnia dotazník o zdravotnom stave pred nástupom do zamestnania (príloha č. 2). Zamestnanci predkladajú po každom prerušení dochádzky v trvaní viac ako tri dni písomné vyhlásenie o tom, že zamestnanec neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (príloha č. 2a). 
            • Riaditeľ školy zabezpečí v súčinnosti so zriaďovateľom plynulú prevádzku základnej školy a školského klubu detí.  V prípade možností zriadi ranný filter pri vstupe do základnej školy (príloha č. 3 obsahuje najčastejšie otázky ohľadom ranného filtra).  V prípade, že u dieťaťa/žiaka alebo zamestnanca je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, postupuje podľa usmernenia tohto materiálu, časť Oranžová a Červená fáza.
            • Zákonný zástupca zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy resp. školského klubu detí (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení ÚVZ SR).  Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň dve rúška (jedno náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.  Dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky konkrétnej základnej školy a školského klubu detí na školský rok 2020/2021.  Predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy čestné vyhlásenie (príloha č. 4) alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni predkladá  písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (príloha č. 5).  V prípade, že u dieťaťa/žiaka je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19 bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu/žiakovi nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa (žiak) zo školy vylúčené.

            Organizácia výchovno – vzdelávaciehoprocesu

            • Výchovno – vzdelávací proces prebieha v nezmenenej forme.
            • Organizácia ŠvP a LV je možná len po odsúhlasení príslušným RÚVZ.

            Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19

            Opatrenia majú smerovať ku implementácii odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva a sú založené na princípe ROR - Rúško, Odstup, Ruky.Rúško je opatrením na obmedzenie priestorovej distribúcie kvapôčok telesných tekutín. Odstup je opatrením smerujúcim k minimalizácii osobných kontaktov a na obmedzovanie skupinových aktivít napr. pri službách žiakom a zamestnancom. Ruky sú opatrenia eliminujúce prenos infekcie z kontaminovaného povrchu na sliznice. Okrem osobnej hygieny sú ďalšími opatreniami aj čistenie kontaktných povrchov a minimalizácia bodov s frekventovaným dotykom.

            Odporúča sa:

            • Pri ceste do školy sa žiaci riadia aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR a pokynmi RÚVZ. Sprevádzajúce osoby sa vo vnútorných priestoroch školy nepohybujú s výnimkou žiakov prvého ročníka základnej školy. Žiaka môže v budove školy sprevádzať vždy len jeden zákonný zástupca. 
            • Odporúčame minimalizovanie zhromažďovania osôb pred základnou školou.
            • Základná škola v spolupráci so zriaďovateľom zabezpečí dezinfekciu rúk všetkých osôb pri vstupe do budovy, a to dezinfekčným prostriedkom vhodne umiestneným.
            • Zákonný zástupca predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy čestné vyhlásenie (príloha č.4) alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni predkladá písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie – podpisuje rodič (príloha č. 5). 
            • Žiak si v šatni do skrinky odloží rezervné rúško (pre prípad znečistenia svojho používaného rúška).
            • Žiak si odchádza umyť ruky bežným spôsobom, ktorý je v súlade s aktuálnymi hygienicko –epidemiologickými nariadeniami.
            • Žiak nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej tried v interných priestoroch školy, kde prebieha výchovno - vzdelávací proces, ak nie je určené inak z nariadenia ÚVZ SR. 
            • Nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR. 
            • Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec (napr. aj asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg, psychológ) majú odporučené nosiť rúško alebo ochranný štít pri  výkone výchovno-vzdelávacieho procesu, v ostatných prípadoch nosia rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR.
            • V miestnosti, v ktorej sa zdržuje trieda, je zabezpečené časté a intenzívne priame vetranie
            • Odporúčame organizovať aktivity tak, aby bolo možné časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok.
            •  Ak to možnosti školy umožňujú, vyučovať ucelené triedy v triedach a nestriedať pri výučbe miestnosti. 
            • Odporúčame prestávky medzi hodinami v danej triede pri priamom vetraní s cieľom eliminovať prechádzanie sa po chodbách alebo v exteriéri. 
            • Základná škola opakovane upozorňuje žiakov na dodržiavanie hygienických pravidiel pri kašľaní a kýchaní.
            • Rukavice pre bežné činnosti nie sú nutné, potrebné sú napr. pri príprave jedla, likvidácii odpadov, dezinfekcii atď. 
            • Toalety musia byť vybavené mydlom v dávkovači a jednorazovými papierovými utierkami (obrúskami) pre bezpečné osušenie rúk. Odporúčame nepoužívať textilné uteráky a vzduchové sušiče rúk. 
            • Odporúčame nepoužívať klimatizačné zariadenia a ventilátory. 
            • Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne dvakrát denne a podľa potreby.
            • Upratovací personál musí byť informovaný a poučený o sprísnených podmienkach upratovania a o potrebe priebežného čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, ostatných povrchov a predmetov. 
            • Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne. 
            • Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne dvakrát denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí). 
            • Odporúčame zabezpečiť smetné koše tak, aby nebol nutný fyzický kontakt rúk s košom pri zahadzovaní odpadu (napr. odstránenie vrchného uzáveru koša a pod.) S

             

            Stravovanie

            • Podľa miestnych podmienok, množstva žiakov, zamestnancov a personálu odporúčame stravovanie obvyklým spôsobom, najlepšie tak, aby sa triedy nepremiešavali.
            • Obmedziť stravovanie len na žiakov, zamestnancov školy bez stravovania cudzích stravníkov. V prípade cudzích osôb zriadiť výdajne okienko, aby neprišlo k premiešavaniu so žiakmi a zamestnancami školy. 
            • Pokrmy či balíčky vydáva personál vrátane čistých príborov. Deti si jedlo a pitie samé nedokladajú a neberú si ani príbory.
            • Pri príprave jedál a pri vydávaní je nutné dodržiavať, zvýšenou mierou, bežné hygienické pravidlá. 
            • Výdaj jedla je potrebné uskutočniť do troch hodín od jeho prípravy, inak môže dôjsť k jeho znehodnoteniu.

             

            Pri podozrení na ochorenie

            • Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest) nesmie vstúpiť do priestorov základnej školy a školského klubu detí. 
            • Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, bezodkladne si nasadí rúško a je nutné umiestniť ho do samostatnej izolačnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne vyzdvihnú.
            •  Ak sa u zamestnanca základnej školy alebo školského klubu detí objavia príznaky nákaz COVID – 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa školy a opustí školu v najkratšom možnom čase s použitím rúška.
            • V prípade podozrivého žiaka alebo pracovníka sa riadi škola usmerneniami z Oranžovejfázy tohto dokumentu.

             

            Pracovno-právne vzťahy 

            • Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovnej zmluvy a pracovnej náplne. 
            • Ak niektorý zo zamestnancov zo subjektívnych dôvodov (obava z nákazy, nepodloženáklinickými príznakmi) odmieta vykonávať pracovnú činnosť osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže:
            1. sa dohodnúť so zamestnancom na čerpaní dovolenky ( § 111 ods. 1 Zákonníka práce) alebo
            2. ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na pracovisku bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce.

             

             

                                                      Čl. 3

                                               Oranžová fáza

             

            Základné odporúčania

            Oranžová fáza nastáva v prípade podozrivého žiaka alebo zamestnanca z ochorenia COVID-19, či v prípade nariadenia ÚVZ SR. Nad rámec platných opatrení zelenej fázy je jej cieľom pripraviť školu a žiakov na prípadnú červenú fázu. Odporúča sa preto mobilizácia skladových zásob OOPP a dezinfekčných opatrení.

            Žiaka či zamestnanca môže určiť ako podozrivého jedine miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár. V prípade, že:

            a) príslušný RÚVZ oznámi škole podozrenie výskytu ochorenia u žiaka alebo zamestnanca školy:  škola postupuje podľa nižšie uvedených krokov, čaká na pokyny a poskytuje plnú súčinnosť miestne príslušnému RÚVZ.

            b) Zákonný zástupca alebo zamestnanec oznámi po indikácii všeobecným lekárom škole, že je u jeho dieťaťa (v prípade zákonného zástupcu) alebo uňho (v prípade zamestnanca) podozrenie na ochorenie COVID-19:  v prípade ak RÚVZ neskontaktuje školu do 24 hodín, tak škola kontaktuje miestne príslušné RÚVZ a informuje o podozrení u žiaka/zamestnanca.  Škola následne postupuje podľa nižšie uvedených krokov, čaká na pokyny a poskytuje plnú súčinnosť miestne príslušnému RÚVZ.

            Organizácia ŠvP a LV je možná len po odsúhlasení príslušným RÚVZ.

            Pri podozrení na ochorenie v prípade žiaka

            Podozrivý žiak nenavštevuje školské zariadenie a škola do usmernenia príslušným RUVZ, alebo všeobecným lekárom žiaka (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo výsledkov jeho RT-PCR testu vylúči zo školskej dochádzky úzke kontakty žiaka (napr. spolužiaci v triede).

            Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je:

            • negatívny, výučba sa obnovuje pre všetky vylúčené osoby. Podozrivého žiaka manažuje miestne príslušný RÚVZ, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast ostatní žiaci prinesú vyhlásenie o bezinfekčnosti, podpísané zákonným zástupcom (príloha č. 5)
            • pozitívny, všetky vylúčené osoby ostávajú mimo výučby až do doby určenia postupu miestne príslušného RÚVZ. Ak takto doteraz neboli vylúčení žiaci celej triedy, preruší sa školská dochádzka na celú triedu až do doby určenia iného postupu miestne príslušným RÚVZ. 
            • ak sa potvrdí 2 a viac pozitívnych žiakov, prechádza sa do červenej fázy podľa usmernenia tohto materiálu.

             

            Pri podozrení na ochorenie v prípade pedagogického a odborného zamestnanca

            Podozrivý pracovník nenavštevuje školské zariadenie a škola do usmernenia príslušným RUVZ, alebo všeobecným lekárom pracovníka (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo výsledkov jeho RT-PCR testu vylúči zo školskej dochádzky jeho úzke kontakty (napr. napríklad kolegov zdieľajúcich jednu pracovnú miestnosť).

            Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je:

            • negatívny, informuje zamestnávateľa a vylúčené úzke kontakty sa vracajú do práce. Podozrivého manažuje príslušný všeobecný lekár, alebo RÚVZ, ktorí rozhodnú o návrate zamestnanca do pracovného procesu. 
            • pozitívny, informuje zamestnávateľa, situáciu ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZa prechádza sa do červenej fázy podľa usmernenia tohto materiálu.

            Pri podozrení na ochorenie v prípade nepedagogického zamestnanca.

            Podozrivý pracovník nenavštevuje školské zariadenie a škola do usmernenia príslušným RUVZ, alebo všeobecným lekárom pracovníka (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár) alebo výsledkov jeho RT-PCR testu vylúči zo školskej dochádzky jeho úzke kontakty. V prípade zamestnanca stravovacieho zariadenia je nutné uzatvoriť zariadenie do určenia ďalšieho postupu miestne príslušného RÚVZ.

            Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je:

            • negatívny, informuje zamestnávateľa a vylúčené úzke kontakty sa vracajú do práce.· Podozrivého manažuje príslušný všeobecný lekár, alebo RÚVZ, ktorí rozhodnú o návrate zamestnanca do pracovného procesu 
            • pozitívny, informuje zamestnávateľa a situáciu ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZ Úzke kontakty sú pre účely tohto dokumentu, v súlade s opatrením UVZ SR definované ako osoby, ktoré:  mali osobný kontakt s podozrivým prípadom COVID-19 do dvoch metrov dlhšie ako 15 minút,  mali fyzický kontakt s podozrivým prípadom COVID-19,  boli v uzavretom prostredí (triede, zasadacej miestnosti) s podozrivým prípadom COVID-19 dlhšie ako 15 minút  mali nechránený priamy kontakt s infekčnými výlučkami podozrivého prípadu COVID-19 (napr. pri kašľaní),  sedeli vedľa podozrivého prípadu COVID-19, a to až do vzdialenosti do dvoch miest od podozrivého ak sa potvrdí viac pozitívne testovaných zamestnancov prechádza sa do červenej fázy podľausmernenia tohto materiálu.

             

            Pri podozrení na ochorenie v prípade zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom alebo zamestnancom školy. 

            Škola čaká na pokyny a poskytuje plnú súčinnosť miestne príslušnému RÚVZ.

            Pracovno-právne vzťahy

            • Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovnej zmluvy a pracovnej náplne.
            • Pri podozrení na ochorenie Covid-19 v prípade žiaka, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol v úzkom kontakte s konkrétnym žiakom (vyučoval v príslušnej triede, vykonával výchovnú činnosť v príslušnom oddelení ŠKD, poskytoval špeciálnopedagogickú starostlivosť, výchovné poradenstvo, psychologické poradenstvo a pod.), odchádza do domácej izolácie, zamestnávateľ v uvedenom prípade ospravedlní neprítomnosť vyššie uvedeného zamestnanca na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku laboratórneho testu alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania alebo usmernením RÚVZ / všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou. 
            • Pri podozrení na ochorenie Covid-19 v prípade zamestnanca (pedagogický zamestnanec, odborný zamestnanec alebo nepedagogický zamestnanec), tento zamestnanec odchádza do domácej izolácie, zamestnávateľ ospravedlní jeho neprítomnosť na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia RÚVZ / všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania, alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Ak bolo testovanie pozitívne, zamestnávateľ postupuje v súlade s pokynmi RÚVZ. Ak RÚVZ nariadil „zamestnancovi“ domácu izoláciu, zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdeného negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou.
            • Ak v situácii, že došlo k podozreniu na ochorenie iného zamestnanca, iný zamestnanec zo subjektívnych dôvodov (nepodložená obava z nákazy) odmieta vykonávať pracovnú činnosť osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže:
            1. dohodnúť sa so zamestnancom na čerpaní dovolenky v zmysle § 111 ods. 1 Zákonníka práce alebo
            2. ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na pracovisku bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce.

             

             

                                                           Čl. 4

                                                    Červená fáza

             

            Základné odporúčania

            Červená fáza nastáva pri dvoch a viac potvrdených pozitívnych prípadoch medzi žiakmi, nepedagogickými pracovníkmi alebo jedným pedagogickým pracovníkom alebo v prípade nariadenia ÚVZ SR.

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy platia nasledovné:

            V prípade potvrdeného žiaka:

            • Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u 2 a viac žiakov, odporúčame prerušiť vyučovanie v triedach žiakov s potvrdeným ochorením COVID-19 a vylúčiť z vyučovacieho procesu ich úzke kontakty. Ďalej sa postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.
            • Ak sa u niektorého z osôb vylúčených zo školského procesu objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti.
            • Po ukončení šetrenia miestne príslušného RÚVZ sa škola vracia do zelenej fázy.

            V prípade potvrdeného pedagogického alebo odborného zamestnanca

            • Vylúčiť zo školského procesu osoby v úzkom kontakte daného zamestnanca. Ďalej sa postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.
            • Ak sa u nejakého z priamych kontaktov zamestnancov objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti.

            V prípade potvrdeného nepedagogického pracovníka

            • Vylúčiť zo školského procesu osoby v úzkom kontakte daného zamestnanca. Ďalej sa postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.

            V prípade potvrdeného zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom alebo pracovníkom

            • Škola čaká na pokyny a poskytuje plnú súčinnosť miestne príslušnému RÚVZ.

            Organizácia výchovno – vzdelávacieho procesu

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy riaditeľ zváži po dohode s miestne príslušným RÚVZ:

            •  Žiakov prvého až piateho ročníka rozdelí riaditeľ základnej školy na triedy, v ktorých ich bude najviac 15. V prípade, ak nie je v možnostiach školy kapacitne zabezpečiť takúto veľkosť tried, tak platí nasledovné:
            • Prezenčné vyučovanie prebieha u žiakov prvého až piateho ročníka.
            • Vyučovanie žiakov druhého stupňa prebieha distančne.

            Pre prezenčné vyučovanie nad rámec predchádzajúcej fázy platí:

            • Vytvorená trieda sa nebude meniť, aj keď počet žiakov klesne, nebude dochádzať k migrácii žiakov medzi jednotlivými triedami.
            • Metódy a obsah vzdelávacích a záujmových činností je nevyhnutné prispôsobiť zloženiu konkrétnej triedy, vzhľadom na vek žiakov a úroveň ich vedomostí, znalostí a zručností.

            Pre školu bude nevyhnutné zmeniť organizáciu vyučovania (úprava rozvrhu, úprava vnútorného časového členenia vyučovacieho dňa) a brať do úvahy fakt, že časť žiakov sa vzdelávania v základnej škole nezúčastní.Z tohto dôvodu základné školy majú možnosť autonómne koncipovať štruktúru vyučovacieho dňa a takisto majú možnosť autonómne upraviť obsah a formu vzdelávania.

            V tejto súvislosti upozorňujeme, že je v platnosti Usmernenie ŠŠI, podľa ktorého: „Štátna školská inšpekcia ubezpečuje, že si uvedomuje zložitosť situácie, v ktorej sa ocitli učitelia a riaditelia škôl, a preto je prirodzené, že bude rešpektovať všetky tie odchýlky od noriem (vrátane nastavenia špecifických režimov samotného vzdelávania po prípadnom plnom obnovení prevádzky škôl), ktoré upravujú oblasť výchovy a vzdelávania a ktoré boli vynútené súčasnou situáciou, pokiaľ negatívne nezasiahnu do základných práv detí a žiakov.“

            Odporúčame, aby pre žiakov, ktorí sa nezúčastňujú vyučovacieho procesu, škola zabezpečila vzdelávanie tak, ako je to pri ich neprítomnosti v štandardnom režime napr. pri chorobe, resp. podľa svojich možností.

            Základná škola neorganizuje spoločné akcie – besiedky a iné hromadné podujatia. Neodporúčame školám organizovať školy v prírode, lyžiarske kurzy a viacdňové školské výlety.

            Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy:

            • Pre žiakov zúčastňujúcich sa na prezenčnom vyučovaní nad rámec predchádzajúcej fázy platí:
            1. Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter (príloha č. 3 obsahuje najčastejšie otázky ohľadom ranného filtra)
            2. V prípade väčších škôl, a teda aj väčšieho počtu tried, odporúčame rozdeliť nástup do školy na niekoľko časových úsekov napr. od 7:30 hod do 8:30 hod v 10 min. intervaloch.
            • Žiak nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej triedy v interných priestoroch školy
            • Nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nosí rúško alebo ochranný štít vo všetkých priestoroch školy.
            • Odporúčame organizovať aktivity tak, aby bolo možné väčšiu časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok. Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne 3x denne a podľa potreby.
            • Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci, a odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne.
            • Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne 2x denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).
            • Dezinfekcia rúk musí byť zabezpečená v každej triede a učebni.

            Pracovno-právne vzťahy

            • Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovnej zmluvy a pracovnej náplne
            • Počas prerušenia vyučovania zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť „zamestnancov“ na pracovisku s náhradou mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia RÚVZ / všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania, alebo po usmernení RÚVZ / všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou.
            • Ak sú výchova a vzdelávanie organizované ako dištančné, pedagogický zamestnanec zabezpečuje dištančné vzdelávanie formou práce z domu (homeoffice) a patrí mu príslušný plat, pretože ide o riadne vykonávanie práce. Vykonávanie práce z domu je riadnym výkonom práce, resp. riadne plnenie pracovných povinností rovnako ako na pracovisku, len s rozdielom iného miesta výkonu práce, za ktorý zamestnancovi prináleží príslušný plat.
            • Ak po obnovení vyučovania niektorý zamestnanec zo subjektívnych dôvodov (nepodložená obava z nákazy) odmieta vykonávať pracovnú činnosť osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže:
            1.  dohodnúť sa so zamestnancom na čerpaní dovolenky v zmysle § 111 ods. 1 Zákonníka práce alebo
            2. ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na pracovisku bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce.

            Špeciálne usmernenie počas obdobia pri otvorení školského roku 2020/2021

            Počas obdobia 2.9. – 14.9. sa nad rámec zelenej fázy:

            • neorganizuje hromadné otvorenie školského roku s výnimkou prvého ročníka, ktoré, ak je to možné, uskutoční sa len v exteriéri s dostatočným odstupom a rúškami a výhradne len v sprievode zákonných zástupcov. Ak sa pre nepriazeň počasia nedá realizovať v exteriéri, tak bude individuálne v každej prváckej triede. Ostatné triedy majú otvorenie (zahájenie) školského roku bez sprievodcov v triede.
            • Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter (príloha č. 3 obsahuje najčastejšie otázky ohľadom ranného filtra).
            • V prípade väčších škôl, a teda aj väčšieho počtu tried, odporúčame rozdeliť nástup na niekoľko časových úsekov, napr. od 7:30 hod do 8:30 hod v 10 min. intervaloch.
            • Žiaci prvého stupňa majú odporúčané nosiť rúška, ostatní žiaci povinne nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej triedy v interných priestoroch školy.
            • Nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nosí rúško alebo ochranný štít.
            • Odporúčame organizovať aktivity tak, aby bolo možné väčšiu časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok. Telesná výchova sa realizuje jedine v exteriéri.
            • Telocvičňa a ostatné vnútorné priestory na šport (napr. bazén, posilňovňa) sa do 20.9. nevyužívajú.
            • Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne 3x denne a podľa potreby.
            • Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne.
            • Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne 2x denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).
            • Vyššie uvedené opatrenia sa podľa epidemiologickej situácie môžu predĺžiť a odporúča sa ich dodržiavanie aj počas obdobia 16. 9. – 23. 9. 2020.

             

            V Modrom Kameni: 31. 8. 2020                              RNDr. Angelika Adamová

                                                                                                             riad. školy

             

            Dodatok k  Prevádzkovému poriadku v čase pandémie Covid – 19 s účinnosťou od 16. 9. 2020

            • Zelená fáza nastáva aj v prípade: v škole je jeden alebo viac detí alebo zamestnancov podozrivých z ochorenia na COVID -19(ani jeden žiak, alebo zamestnanec nie je pozitívny).
            • Odporúča sa obmedziť premiešavanie pedagogických zamestnancov v priestoroch zborovne (učitelia I. a II. stupňa).
            • Oranžová fáza nastáva v prípade potvrdenia ochorenia COVID – 19 ochorenia u žiaka alebo zamestnanca, či v prípade nariadenia ÚVZ SR. Žiak ďalej postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára , prípadne RÚVZ, škola postupuje podľa usmernenia v tomto materiáli, prípadne podľa miestneho príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.
            • Vstup cudzím osobám do priestorov školy je možný len s výnimkou potvrdenou riaditeľom školy a čestným prehlásením o bezinfekčnosti danej osoby (prílohe č. 1a). Pod cudzou osobu sa rozumie akákoľvek iná osoba okrem zamestnanca školy, žiaka a osôb definovaných v dokumente nižšie. Informáciu o zákaze a podmienkach vstupu škola zverejní na vchodových dverách a/alebo webovskom portáli školy.  Na komunikáciu externých osôb so školou počas úradných (stránkových) hodín· odporúčame využívať distančný spôsob komunikácie (písomný, maily a pod.), prezenčný spôsob komunikácie je možný len so súhlasom riaditeľa školy za vyššie uvedených podmienok.
            • Zriaďovateľ v prípade výskytu ochorenia COVID – 19 v základnej škole bezodkladne rieši vzniknutú situáciu podľa usmernenia tohto materiálu, časť Oranžová fáza.
            • Zamestnanci predkladajú po každom prerušení dochádzky do zamestnania v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie o tom, že zamestnanec neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (príloha), poprípade PN vystavené príslušným lekárom.
            • V prípade, že u dieťaťa alebo zamestnanca je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, postupuje podľa usmernenia tohto materiálu, časť Oranžová a Červená fáza.  
            • Zákonný zástupca zabezpečí pre svoje dieťa každý deň minimálne dve rúška (jedno náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.
            • Predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) predkladá písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti(príloha č. 4). Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. Počet podaných Vyhlásení o bezinfekčnosti a Potvrdení o chorobe nie je limitovaný.
            • Organizácia Škôl v prírode a lyžiarskych výcvikov sa neodporúča.
            • Školský klub detí (ranný aj poobedný) sa neodporúča. Ak, je jeho prevádzka nevyhnutná, odporúčame minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried.

             

            Pri podozrení na ochorenie v prípade žiaka

            Podozrivý žiak nenavštevuje školské zariadenie a do usmernenia príslušným RUVZ, alebo všeobecným lekárom žiaka (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo oznámenia výsledkov jeho RT-PCR testu zákonným zástupcom, výučba prebieha štandardným spôsobom.

            Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je: 

            • negatívny, zákonný zástupca informuje školu, výučba pokračuje v štandardnom spôsobe. Podozrivého žiaka manažuje miestne príslušný RÚVZ, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast. 
            • pozitívny, zákonný zástupca informuje školu. Podozrivého žiaka ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár. Škola prechádza sa do oranžovej fázy podľa usmernenia tohto materiálu. 
            • V prípade že podozrivý nie je podrobený RT-PCR testu, podozrivého manažuje miestne príslušný RÚVZ, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast. Škola sa ďalej riadi usmerneniami miestne príslušného RÚVZ.

             

            Pri podozrení na ochorenie v prípade zamestnanca

            Podozrivý pracovník nenavštevuje školské zariadenie a do usmernenia príslušným RUVZ, alebo všeobecným lekárom pracovníka (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo výsledkov jeho RT-PCR výučba prebieha štandardným spôsobom resp. upraveným spôsobom (v prípade, že v škola z dôvodu chýbajúceho zamestnanca nemôže zabezpečiť štandardný spôsob výučby, upraví si ho podľa svojich možností).

            Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je: 

            • negatívny, informuje zamestnávateľa, výučba pokračuje v štandardnom spôsobe. Podozrivého manažuje príslušný všeobecný lekár, alebo RÚVZ, ktorí rozhodnú o návrate zamestnanca do pracovného procesu. 
            • pozitívny, informuje zamestnávateľa, situáciu ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár a prechádza sa do oranžovej fázy podľa usmernenia tohto materiálu.

            Pri podozrení na ochorenie v prípade zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte, viď pozn. so žiakom alebo zamestnancom školy.

               Výučba prebieha štandardným spôsobom (s výnimkou podozrenia ochorenia viacerým pedagogickým zamestnancom s nariadenou karanténou) a škola v prípade potreby poskytuje plnú súčinnosť miestne príslušnému RÚVZ.

            Pracovno-právne vzťahy 

            Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovne zmluvy a pracovnej náplne. 

            Pri podozrení na ochorenie Covid- 19 v prípade žiaka, ak niektorý zo zamestnancov zo subjektívnych dôvodov (obava z nákazy, nepodložená klinickými príznakmi) odmieta vykonávať pracovnú činnosť osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže:

            • sa dohodnúť so zamestnancom na čerpaní dovolenky ( § 111 ods. 1 Zákonníka práce) alebo
            • ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na pracovisku bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce. 

            Pri podozrení na ochorenie Covid-19 v prípade zamestnanca (pedagogický zamestnanec, odborný zamestnanec alebo nepedagogický zamestnanec), tento zamestnanec odchádza do domácej izolácie, zamestnávateľ ospravedlní jeho neprítomnosť na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia RÚVZ/všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania, alebo usmernenia príslušným RÚVZ/všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Ak bolo testovanie pozitívne, zamestnávateľ postupuje v súlade s pokynmi RÚVZ. Ak RÚVZ nariadil „zamestnancovi“ domácu izoláciu, zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdeného negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným    lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou.      

            ______________________________________________________________

            Úzke kontakty sú pre účely tohto dokumentu, v súlade s opatrením UVZ SR definované ako osoby, ktoré:   mali osobný kontakt s podozrivým prípadom COVID-19 do dvoch metrov dlhšie ako 15 minút,   ·  mali fyzický kontakt s podozrivým prípadom COVID-19, ·  boli v uzavretom prostredí (triede, zasadacej miestnosti) s podozrivým prípadom COVID-19  dlhšie ako 15 minút  ·  mali nechránený priamy kontakt s infekčnými výlučkami podozrivého prípadu COVID-19 (napr. pri kašľaní),·  sedeli vedľa podozrivého prípadu COVID-19, a to až do vzdialenosti do dvoch miest od podozrivého

            Nad rámec opatrení zelenej fázy platia nasledovné:

            Oranžová fáza

            Základné odporúčania

            Oranžová fáza nastáva v prípade podozrivého potvrdenia ochorenia COVID-19 u žiaka alebo zamestnanca z ochorenia COVID-19, či v prípade nariadenia ÚVZ SR. Nad rámec platných opatrení zelenej fázy je jej cieľom pripraviť školu a žiakov na prípadnú červenú fázu. Odporúča sa preto dodatočná mobilizácia skladových zásob OOPP a dezinfekčných opatrení.

            V prípade potvrdeného žiaka

            Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u jedného žiaka, odporúčame prerušiť vyučovanie v triede daného žiaka a vylúčiť z vyučovacieho procesu jeho úzke kontakty. Žiak ďalej postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, prípadne RÚVZ, škola postupuje podľa usmernenia v tomto materiály, prípadne podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého z osôb vylúčených zo školského procesu objavia počas doby domácej izolácie príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti alebo miestne príslušné RÚVZ. Ak sa počas doby izolácie potvrdí ochorenie na COVID-19 u ďalšieho žiaka, škola postupuje podľa červenej fázy tohto dokumentu.

            V prípade potvrdeného pedagogického alebo odborného zamestnanca

            Vylúčiť zo školského procesu osoby v úzkom kontakte daného zamestnanca. Zamestnanec postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, prípadne RÚVZ, škola postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u nejakého z priamych kontaktov zamestnancov objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti alebo RÚVZ. Ak sa počas doby izolácie potvrdí ochorenie na COVID-19 u ďalšieho zamestnanca, škola postupuje podľa červenej fázy tohto dokumentu.

            V prípade potvrdeného nepedagogického pracovníka

            Vylúčiť zo školského procesu osoby v úzkom kontakte daného zamestnanca. Zamestnanec postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u nejakého z priamych kontaktov zamestnancov objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti alebo RÚVZ. Ak sa počas doby izolácie potvrdí ochorenie na COVID-19 u ďalšieho zamestnanca, škola postupuje podľa červenej fázy tohto dokumentu.

            V prípade potvrdeného zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom alebo pracovníkom 

            Žiak alebo pracovník sa stáva úzkym kontaktom a postupuje sa podľa opatrení zelenej fázy tohto dokumentu.

            Organizácia výchovno – vzdelávacieho procesu 

            U žiakov s prerušeným výchovno-vzdelávacím procesom škola sa zváži dištančná forma vzdelávania.  Až do prechodu do červenej fázy prebieha okrem vyššie uvedených tried organizácia výchovno - vzdelávacieho procesu štandardným spôsobom resp. spôsobom, aký umožňuje personálne zabezpečenie školy.

            Pracovno-právne vzťahy

            Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovnej zmluvy a pracovnej náplne.  Pri potvrdení na ochorenie Covid-19 v prípade žiaka, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý bol v úzkom kontakte s konkrétnym žiakom (vyučoval v príslušnej triede, vykonával výchovnú činnosť v príslušnom oddelení ŠKD, poskytoval špeciálnopedagogickú starostlivosť, výchovné poradenstvo, psychologické poradenstvo a pod.), odchádza do domácej izolácie, zamestnávateľ v uvedenom prípade ospravedlní neprítomnosť vyššie uvedeného zamestnanca na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku laboratórneho testu alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku Strana 11 z 20 laboratórneho testovania alebo usmernením RÚVZ/všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

            Pri potvrdení na ochorenie Covid-19 v prípade zamestnanca (pedagogický zamestnanec, odborný zamestnanec alebo nepedagogický zamestnanec), tento zamestnanec odchádza do domácej izolácie, zamestnávateľ ospravedlní jeho neprítomnosť na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdenia negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia RÚVZ/všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania, alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Ak bolo testovanie pozitívne, zamestnávateľ postupuje v súlade s pokynmi RÚVZ. Ak RÚVZ nariadil „zamestnancovi“ domácu izoláciu, zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca na pracovisku a poskytne mu náhradu mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania/potvrdeného negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia príslušným RÚVZ / všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou. Počas prerušenia vyučovania zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť „zamestnancov“ na pracovisku s náhradou mzdy (uplatní tzv. prekážku v práci na strane zamestnávateľa) podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, a to až do získania negatívneho výsledku laboratórneho testu, alebo usmernenia RÚVZ/všeobecným lekárom. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania, alebo po usmernení RÚVZ/všeobecným lekárom pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ďalej pokračuje vo výkone pracovnej činnosti v súlade s pracovnou zmluvou.  Ak sú výchova a vzdelávanie organizované ako dištančné, pedagogický zamestnanec zabezpečuje dištančné vzdelávanie formou práce z domu (home office) a patrí mu príslušný plat, pretože ide o riadne vykonávanie práce. Vykonávanie práce z domu je riadnym výkonom práce, resp. riadne plnenie pracovných povinností rovnako ako na pracovisku, len s rozdielom iného miesta výkonu práce, za ktorý zamestnancovi prináleží príslušný plat.  Ak v situácii, že došlo k podozreniu na ochorenie iného zamestnanca, iný zamestnanec zo subjektívnych dôvodov (nepodložená obava z nákazy) odmieta vykonávať pracovnú činnosť osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže: o dohodnúť sa so zamestnancom na čerpaní dovolenky v zmysle § 111 ods. 1 Zákonníka práce alebo o ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca na pracovisku bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce.

            Červená fáza

            Základné odporúčania

            Červená fáza nastáva pri dvoch a viacviacerých potvrdených pozitívnych prípadoch medzi žiakmi, nepedagogickými pracovníkmi alebo jedným pedagogickým pracovníkmi, jedná sa o epidemický výskyt (priama súvislosť pozitivity s pozitívnymi žiakmi a pracovníkmi) a po nariadení om alebo v prípade nariadenia ÚÚVZ SR.

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy platia nasledovné:

            V prípade potvrdeného ochorenia u žiakov jednej triedy:

            Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u dvoch a viacej žiakov jednej triedy, odporúčame prerušiť vyučovanie v tejto triede a vylúčiť z vyučovacieho procesu ich úzke kontakty. Žiaci postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika. 

            Ak sa u niektorého z osôb vylúčených zo školského procesu objavia počas doby zatvorenia triedy príznaky na COVID-19, alebo sa u neho potvrdí ochorenie, prerušuje sa štandardný výchovno - vzdelávací proces v každej triede a ďalej sa postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ.

            V prípade potvrdeného ochorenia u žiakov z rozličných tried

            Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u jednotlivých 2 a viac žiakov, odporúčame prerušiť vyučovanie v triedach týchto žiakov s potvrdeným ochorením COVID-19 a vylúčiť z vyučovacieho procesu ich úzke kontakty. Ďalej sa postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého z osôb vylúčených zo školského procesu objavia počas doby zatvorenia tried školy príznaky na COVID-19, alebo sa u neho potvrdí ochorenie, prerušuje sa štandardný výchovno - vzdelávací proces v celej škole a ďalej sa postupuje podľa usmernenia príslušného RÚVZ. Dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti. Po ukončení šetrenia miestne príslušného RÚVZ sa škola vracia do zelenej fázy.

            V prípade potvrdeného ochorenia u pedagogického alebo odborného zamestnanca

            Vylúčiť zo školského procesu osoby v úzkom kontakte daného zamestnanca. Ak pozitívni pedagogickí alebo odborní zamestnanci sú v kontakte vždy len so žiakmi jednej triedy, prerušuje sa vyučovanie len u žiakov danej triedy. Zamestnanci postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  V prípade ak pozitívni pedagogickí alebo odborní zamestnanci prichádzajú do kontaktu so žiakmi viacerých tried, prerušuje sa vyučovanie vo všetkých triedach ich kontaktu, po prípade sa preruší výchovno-vzdelávací proces v celej škole a zamestnanci ďalej postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.

            Organizácia výchovno – vzdelávacieho procesu

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy riaditeľ zváži po dohode s miestnym príslušným RÚVZ

            Zabezpečiť dištančnú formu vzdelávania pre žiakov vylúčených zo štandardného výchovno-vzdelávacieho procesu.

            Okrem žiakov tried s nariadenou karanténou: 

            Žiakov prvého až piateho ročníka rozdelí riaditeľ základnej školy na triedy, v ktorých ich bude najviac 15.

            V prípade, ak nie je v možnostiach školy kapacitne zabezpečiť takúto veľkosť tried, tak platí nasledovné: 

            Prezenčné vyučovanie prebieha u žiakov prvého až piateho ročníka.

            Vyučovanie žiakov druhého stupňa prebieha distančne.

            Pre prezenčné vyučovanie nad rámec predchádzajúcej fázy platí:  Vytvorená trieda sa nebude meniť, aj keď počet žiakov klesne, nebude dochádzať k migrácii žiakov medzi jednotlivými triedami.  Metódy a obsah vzdelávacích a záujmových činností je nevyhnutné prispôsobiť zloženiu konkrétnej triedy, vzhľadom na vek žiakov a úroveň ich vedomostí, znalostí a zručností.

            Pre školu bude nevyhnutné zmeniť organizáciu vyučovania (úprava rozvrhu, úprava vnútorného časového členenia vyučovacieho dňa) a brať do úvahy fakt, že časť žiakov sa vzdelávania v základnej škole nezúčastní. Z tohto dôvodu základné školy majú možnosť autonómne koncipovať štruktúru vyučovacieho dňa a takisto majú možnosť autonómne upraviť obsah a formu vzdelávania. V tejto súvislosti upozorňujeme, že je v platnosti Usmernenie ŠŠI, podľa ktorého: „Štátna školská inšpekcia ubezpečuje, že si uvedomuje zložitosť situácie, v ktorej sa ocitli učitelia a riaditelia škôl, a preto je prirodzené, že bude rešpektovať všetky tie odchýlky od noriem (vrátane nastavenia špecifických režimov samotného vzdelávania po prípadnom plnom obnovení prevádzky škôl), ktoré upravujú oblasť výchovy a vzdelávania a ktoré boli vynútené súčasnou situáciou, pokiaľ negatívne nezasiahnu do základných práv detí a žiakov.“

            Odporúčame, aby pre žiakov, ktorí sa nezúčastňujú vyučovacieho procesu, škola zabezpečila vzdelávanie tak, ako je to pri ich neprítomnosti v štandardnom režime napr. pri chorobe, resp. podľa svojich možností.

            Základná škola neorganizuje spoločné akcie – besiedky a iné hromadné podujatia. Neodporúčame školám organizovať Školy v prírode, lyžiarske kurzy a viacdňové školské výlety sa nerealizujú.

            Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy

            Pre žiakov zúčastňujúcich sa na prezenčnom vyučovaní nad rámec predchádzajúcej fázy platí:

            • Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter (príloha č. 3 obsahuje najčastejšie otázky ohľadom ranného filtra)
            • V prípade väčších škôl, a teda aj väčšieho počtu tried, odporúčame rozdeliť nástup do školy na niekoľko časových úsekov napr. od 7:30 hod do 8:30 hod v 10 min. intervaloch, ak má škola viac vstupov, organizovať vstup do školy cez všetky tieto vstupy s presným určením miesta (prípadne času) vstupu pre jednotlivé triedy školy.
            • Žiak nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej tried v interných priestoroch školy.
            • Nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nosí rúško alebo ochranný štít vo všetkých priestoroch školy.
            • Odporúčame organizovať aktivity tak, aby bolo možné väčšiu časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok. Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne 3x denne a podľa potreby. 
            • Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci, a odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne.
            • Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne 2x denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).
            • Dezinfekcia rúk musí byť zabezpečená v každej triede a učebni.

             

            Špeciálne usmernenie počas obdobia pri otvorení školského roku 2020/2021

            • Vyššie uvedené opatrenia sa podľa epidemiologickej situácie môžu predĺžiť a odporúča sa ich dodržiavanie aj počas obdobia 16. 9. – 30. 9. 2020

            Do konca 30.9 sa nad rámec zelenej fázy: 

            • Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter (príloha č. 3 obsahuje najčastejšie otázky ohľadom ranného filtra). 
            • V prípade väčších škôl, a teda aj väčšieho počtu tried, odporúčame rozdeliť nástup do školy na niekoľko časových úsekov, napr. od 7:30 hod do 8:30 hod v 10 min. intervaloch, alebo využiť väčšie množstvo chodov do školy a určiť presné miesta vstupu (prípadne času) pre jednotlivé treidy triedy, aby dochádzalo k minimalizácií miešaniu žiakov.
            • Žiaci prvého stupňa majú odporúčané nosiť rúška, ostatní žiaci povinne nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej triedy v interných priestoroch školy.
            • Nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško alebo ochranný štít v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nosí rúško alebo ochranný štít. 
            • Odporúčame organizovať aktivity tak, aby bolo možné väčšiu časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok.
            • Telesná výchova sa realizuje jedine v exteriéri.  Telocvičňa a ostatné vnútorné priestory na šport (napr. bazén, posilňovňa) sa do 30.9. nevyužívajú. 
            • Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne 3x denne a podľa potreby.
            • Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne. 
            • Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne 2x denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).

             

            V Modrom Kameni: 16. 09. 2020                                  RNDr. Angelika Adamová

                                                                                                                      riad.školy

             

            HARMONOGRAM  STRAVOVANIA 

                                        s účinnosťou od 1. 9. 2020 do odvolania

            • Pred každým jedlom si žiaci dôkladne umyjú ruky mydlom, príp. dezinfekčným roztokom.
            • Desiate budú žiaci konzumovať v triedach vrátane žiakov, ktorí si desiatu zaplatili. Desiatu si preberú od určeného zamestnanca školy vo svojeje triede.
            • Na obedy chodia žiaci s vyučujúcim, ktorý má s nimi poslednú vyučovaciu hodinu, alebo s vyučujúcim, s ktorým pokračujú vo vyučovaní za obedom.
            • Žiaci si preberajú pri okienku podnos s príborom a s hlavným jedlom bez polievky.
            • Polievku a nápoj naberajú žiakom vyučujúci, ktorí sú so žiakmi v jedálni(žiak si sám nenalieva nápoj, ani nenaberá polievku).

             

            • 1. skupina:    11:25 -  11:40 hod.        1.+2. ročník
            • 2. skupina:    11:45 -  12:00 hod.         3. ročník
            • 3. skupina:    12:05 -  12:20 hod.         4. ročník
            • 4. skupina:    12:25 -  12:40 hod.         5. ročník
            • 5. skupina:    12:45 -  13:00 hod.         6. ročník
            • 6. skupina:    13:05 - 13:20 hod.          7. ročník
            • 7. skupina:    13:25 - 13:40 hod.          8. ročník
            • 8. skupina:    13:45 .- 14:00 hod.         9. ročník

             

            • Po skončení obeda žiaci pokračujú vo vyučovaní podľa rozvrhu.

             

            V prípade, že prax ukáže, že v niektorých prípadoch harmonogram stravovania žiakov bude potrebné upraviť, po prekonzultovaní návrhu s vedením školy môžu ešte nastať určité zmeny.

             

            Ďakujem všetkým zamestnancom školy za pomoc pri dodržiavaní odporúčaných opatrení, ktoré sú v záujme ochrany zdravia nás včetkých!

             

             

            1.9. 2020                                              RNDr. Angelika Adamová, riad. školy

             

             

             

                                                HARMONOGRAM   PREVÁDZKY  ŠKD

                                                 s účinnosťou  od 01. 09. 2020

            • ŠKD nebudeme prevádzkovať formou zbernej triedy pre 1. - 4. ročník
            • ŠKD budeme prevádzkovať prednostne pre deti zamestnaných rodičov a dochádzajúcich žiakov
            • 1. ročník - Mgr. Gabriela Benyovicsová v jazykovej učebni
            • 2. ročník - Zlatica Sulačeková v priestoroch ŠKD
            • 3. ročník -  Bc. Adriana Sebenyová v počítačovej učebni
            • 4. ročník -  Mgr. Ľubica Pavčová v triede 4. ročníka

             

             

            1.09. 2020                                             RNDr. Angelika Adamová, riad. školy

             

            Dodatok k Prevádzkovému poriadku v čase pandémie Covid – 19 s účinnosťou od 01. 11. 2020

            Úvod

                    Cieľom manuálu je stanoviť základné prevádzkové podmienky základných škôl po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a potreby dodržiavania protiepidemických opatrení    a odporúčaní. Upravuje iba tie základné prevádzkové podmienky, ktoré sa líšia (či sú upravené nad rámec) od štandardných podmienok vyplývajúcich zo školských, hygienických, pracovnoprávnych a ďalších predpisov.

                    Manuál rešpektuje opatrenia a rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR (ďalej aj ako „ÚVZ SR“). Rozhodnutia ÚVZ SR, ako aj miestne príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva (ďalej aj ako „RÚVZ“), sú nadradené tomuto dokumentu. Dokument predstavuje nadstavbu platných opatrení a bude podliehať pravidelnej aktualizácii. V prípade, ak je potrebné, zriaďovatelia konzultujú s miestne príslušnými RÚVZ1 organizačné kroky v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami.

                    Všetky ustanovenia tohto manuálu, okrem tých, ktoré sú uvedené v rozhodnutí ministra č. 2020/15801:1-A1800 a č. 2020/17294:1-A1810, majú odporúčací charakter. Zriaďovateľ spoločne so základnou školou ich bude realizovať podľa svojich možností a o všetkých skutočnostiach bude informovať zákonných zástupcov žiakov obvyklým spôsobom. Predmetný manuál je platný a účinný po dobu, kým nebude zverejnená jeho aktualizácia na webovom sídle Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

                    Tento manuál sa vzťahuje aj na základné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením  ktoré ho v rámci svojich dostupných možností a podmienok, ktoré majú, implementujú v čo najväčšom rozsahu. Doplňujúce opatrenia so zameraním na základné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sú uvedené na konci manuálu.

                   Manuál je koncipovaný ako Alert (výstražný) systém a manuál odporúčaní v troch úrovniach – zelenej, oranžovej a červenej. Zelená fáza predstavuje stav, kedy škola nemá žiadneho potvrdeného pozitívneho žiaka či zamestnanca. Oranžová fáza zachytáva situáciu, kedy má škola žiaka alebo zamestnanca s potvrdeným COVID-19 ochorením. Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade pozitivity viacerých prípadov (epidemický výskyt) u žiakov alebo zamestnancov.

                    Na základe rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu, číslo 2020/17949:1-A1810 a 2020/18259:1-A1810 sa semaforový systém odporúčaní v troch úrovniach neuplatňuje v: 

            • základných školách pre žiakov v piatom až deviatom ročníku,
            • jazykových školách,
            • základných umeleckých školách.

            V týchto školách sa do odvolania mimoriadne prerušuje školské vyučovanie a školy postupujú podľa state „Špecifické opatrenia pre školy s mimoriadne prerušeným školským vyučovaním“ na konci materiálu. Prvý až štvrtý ročník základných škôl a všetky ročníky špeciálnych základných škôl postupujú podľa zelenej, oranžovej a červenej fázy popísaných nižšie.

                   Ministerstvo školstva pripravilo komunikačný portál s riaditeľmi škôl, ktorý obsahuje otázky na rôzne možnosti vývoja epidemiologickej situácie v škole. Vedenie školy je povinné touto cestou informovať ministerstvo o:

            • udelení „riaditeľského voľna“ triede alebo celej škole z dôvodu podozrenia na ochorenie Covid-19
            • uzavretí triedy alebo školy na základe rozhodnutia RÚVZ
            • návrate jednej alebo viacerých tried späť do školy a
            • začiatku a konci domácej izolácie zamestnancov z dôvodu podozrenia resp. ochorenia na Covid-19.

            Školy zasielajú len aktuálne údaje k príslušnému dňu, v ktorom nastala nejaká zmena (zhoršenie alebo zlepšenie situácie). Bezprostredné a rýchle údaje umožnia rezortu školstva okrem iného promptne reagovať na situáciu na školách a primerane aktualizovať zavedené bezpečnostné opatrenia a odporúčania. Formulár je dostupný na nasledovnej webstránke: https://covid2021.iedu.sk/.

                                                           Zelená fáza

                  Zelená fáza nastáva v prípade, že: 

            • v škole nie je žiaden podozrivý žiak, alebo zamestnanec;
            • v škole je jeden alebo viac žiakov alebo zamestnancov podozrivých z ochorenia na COVID-19 (ani jeden žiak / zamestnanec nie je pozitívny).

            Odporúča sa mobilizácia skladových zásob OOPP a prijatie dezinfekčných opatrení.

            Žiaka či zamestnanca môže určiť ako podozrivého jedine miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár. Zákonný zástupca alebo zamestnanec oznámi po indikácii RÚVZ alebo všeobecným lekárom škole, že je u jeho dieťaťa (v prípade zákonného zástupcu) alebo uňho (v prípade zamestnanca) podozrenie na ochorenie COVID-19: 

            • škola následne postupuje podľa nižšie uvedených krokov, a čaká na prípadné pokyny a poskytuje plnú súčinnosť miestne príslušnému RÚVZ.
               

            Základné odporúčania

            • Škola zverejnení oznam na vchodových dverách (príloha č. 1).
            • Obsah a formu všetkých vzdelávacích a záujmových činností je nutné voliť tak, aby boli zaistené hygienicko – epidemiologické opatrenia. 
            • Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci základnej školy v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami a podľa svojho uváženia a možností zabezpečia rozstupy medzi žiakmi , žiakmi a pedagógmi pri výchovno – vzdelávacom procese. 
            • Činnosť v centrách voľného času sa na základe rozhodnutia ministra č. 2020/17294:1-A1810 až do odvolania prerušuje. Riaditelia centier zabezpečia podľa podmienok a možností činnosti centier dištančnou formou.
            • Výučba v základných umeleckých školách je na základe rozhodnutia ministra č.2020/17994:1-A1810 uskutočňovaná dištančne. 
            • Jazykové školy až do odvolania na základe vyššie uvedeného rozhodnutia ministra prerušujú prezenčnú formu výučby a prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania. 
            • Školský klub detí (ranný aj poobedný) sa neodporúča. Ak je jeho prevádzka nevyhnutná, odporúčame minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried. Pri zabezpečovaní školských klubov detí je možné využiť voľné personálne kapacity (pedagogickí či odborní zamestnanci, prípadne je možné využiť personálne kapacity pedagógov, ktorí nevykonávajú dištančné vzdelávanie prostredníctvom digitálnych technológií.)
            • Súkromné prevádzky pôsobiace v areáli školy (napr. bufety) sa riadia aktuálnymi nariadeniami RÚVZ SR. 
            • Vstup cudzím osobám do priestorov školy je možný len s výnimkou potvrdenou riaditeľom školy a čestným prehlásením o bezinfekčnosti danej osoby (prílohe). Pod cudzou osobu sa rozumie akákoľvek iná osoba okrem zamestnanca školy, žiaka a osôb definovaných v dokumente nižšie. Informáciu o zákaze a podmienkach vstupu škola zverejní na vchodových dverách a/alebo webovom portáli školy, ak ho má zriadený.  Na komunikáciu externých osôb so školou počas úradných (stránkových) hodín sa využíva dištančný spôsob komunikácie (písomný, maily a pod.). 
            • Osemročné gymnáziá, ktoré poskytujú vzdelávanie podľa osemročného vzdelávacieho programu na strednej škole, sa v prípade v prvého až štvrtého ročníka tohto vzdelávacieho programu riadia primerane usmerneniami tohto manuálu a taktiež prechádzajú na dištančné vzdelávanie.

            Zriaďovateľ  

            • Vydá pokyn riaditeľovi základnej školy na zabezpečenie dôkladného čistenia priestorov základnej školy, školského klubu detí, školskej jedálne a dezinfekcie priestorov pred otvorením prevádzky základnej školy a školského klubu detí, kvôli prevencii nákazy COVID19. 
            • V spolupráci s riaditeľom základnej školy pre všetkých zamestnancov základnej školy, školského klubu detí, školskej jedálne a pre ich prevádzku zabezpečí dostatok dezinfekčných prostriedkov na osobnú hygienu a dezinfekciu, ako aj osobné ochranné prostriedky.
            • Pre prevádzku základnej školy, školského klubu detí a školskej jedálne zabezpečí primerané množstvo bezdotykových teplomerov a zásobníkov na papierové utierky do umyvární vrátane papierových utierok. 
            • V prípade výskytu ochorenia COVID – 19 v základnej škole bezodkladne rieši vzniknutú situáciu podľa usmernenia tohto materiálu, časť Oranžová fáza.  Škola si pre účely izolácie žiaka, u ktorého sa vyskytnú príznaky ochorenia COVID-19, prípadne iného prenosného ochorenia počas vyučovania, vyčlení priestor, ideálne s rozlohou min. 15m2 a priamym vetraním. Miestnosť môže štandardne slúžiť aj na iné účely, ak je však do nej umiestnený žiak s príznakmi ochorenia COVID-19 alebo iného prenosného ochorenia, následne po opustení miestnosti žiakom je dôkladne vydezinfikovaná (podľa usmernenia Úradu verejného zdravotníctva) a vyvetraná.

            Riaditeľ 

            • Vydá pokyny, upravujúce podmienky konkrétnej základnej školy, školského klubu detí a školskej jedálne na obdobie školského roku 2020/2021 vo veciach: 

            • prevádzky a vnútorného režimu základnej školy, školského klubu detí a školskej jedálne na školský rok 2020/2021, 

            • podmienok na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a zamestnancov
            • Zamestnanci predkladajú po každom prerušení dochádzky do zamestnania v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie o tom, že zamestnanec neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (príloha), poprípade PN vystavenú príslušným lekárom. 
            • Zabezpečí v súčinnosti so zriaďovateľom plynulú prevádzku základnej školy, školského klubu detí, školskej jedálne pri dodržaní nariadených protiepidemických opatrení, pokiaľ rozhodnutie ministra školstva neurčí inak.      V prípade možnosti obmedzí pobyt pedagogických a iných odborných zamestnancov školy v priestoroch zborovne tak, aby nedochádzalo k ich premiešavaniu (ak je možné odporúčame oddeliť učiteľov I. a II. stupňa ZŠ). 
            • Podľa možností zriadi ranný filter pri vstupe do základnej školy (príloha č. 3 obsahuje najčastejšie otázky ohľadom ranného filtra). 
            • V prípade, že je u žiaka alebo zamestnanca potvrdené ochorenie na COVID-19, postupuje podľa usmernenia tohto materiálu, časť Oranžová fáza.

            Zákonný zástupca

            • Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy resp. zo školského klubu detí, zo školskej jedálne (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení ÚVZ SR). 
            • Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň minimálne dve rúška (náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky. Dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky konkrétnej základnej školy, školského klubu detí a školskej jedálne na školský rok 2020/2021.
            • Predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti (príloha). Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. Počet podaných Vyhlásení o bezinfekčnosti a Potvrdení o chorobe nie je limitovaný. V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informuje triedneho učiteľa a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym ÚVZ. Za týchto podmienok nemôže žiak navštevovať školu
               

            V prípade neprítomnosti žiaka v škole a školskom zariadení z dôvodu:

            • podozrenia na ochorenie COVID-19 (označený ako „Úzky kontakt“ RÚVZ, infektológom alebo všeobecným lekárom) 
            • ochorenia na COVID-19 (potvrdené ochorenie RÚVZ, infektológom alebo všeobecným lekárom) predloží pri návrate žiaka do školy "Potvrdenie o chorobe" vydané len všeobecným lekárom pre deti a dorast alebo u plnoletých žiakov všeobecným lekárom pre dospelých (u ktorých je žiak v starostlivosti), a to bez ohľadu na dĺžku trvania jeho neprítomnosti.

             

            Organizácia výchovno – vzdelávacieho procesu  

            • Výchovno – vzdelávací proces prebieha v nezmenenej forme, pokiaľ minister nerozhodne inak. 
            • V školskom roku 2020/2021 nemožno do odvolania uskutočňovať školské aktivity podľa § 30 ods. 7 a školského zákona najmä:
            • Výlety a exkurzie, o športové výcviky a školské športové súťaže,
            • pobyty v škole v prírode a aktivity školy v prírode,
            • kurzy na ochranu života a zdravia,
            • kurzy pohybových aktivít v prírode,
            • saunovanie, o dni otvorených dverí. 
            • Školský klub detí (ranný aj poobedný) sa neodporúča. Ak je jeho prevádzka nevyhnutná, odporúčame minimalizovať premiešavanie detí z jednotlivých tried.
            • Organizácia kultúrnych, umeleckých a tanečných aktivít mimo povinného výchovnovzdelávacieho procesu (napr. venčeky, besiedky a pod.) sa neumožňuje.
            • Realizácia krúžkovej činnosti a kurzov sa pre žiakov neumožňuje.
            • Telesnú a športovú výchovu je umožnené organizovať v prípade priaznivých klimatických podmienok v exteriéri (školský dvor, okolie školy, park...) formou, ktorá nepredstavuje zvýšené epidemiologické riziko prenosu infekčného ochorenia COVID-19 (napr. strečing, správne držanie tela, prechádzky). Taktiež sa odporúča v primeranej miere využívať aj teoretické formy vzdelávania v oblasti telesnej výchovy a športu (ako napríklad pravidlá športových hier, pravidlá fair-play a športového správania). 
            • Skupinová výuka sa v základných umeleckých školách neumožňuje  Prevádzka centier voľného času sa taktiež neumožňuje.
              Celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníkov ZŠ, podľa zákon 440/2015 Z.z., § 58 písm. p.) sa môže realizovať do dvoch mesiacov od skončenie mimoriadnej situácie. Školy následne zadajú výsledky žiakov z školy do ISTŽ - https://www.testovanieziakov.sk, a to najneskôr do troch mesiacov od skončenie mimoriadnej situácie (v rámci školského roka). Certifikáty im budú vydané do dvoch mesiacov od zaslania výsledkov žiakov do ISTŽ.

                  Jesenné prázdniny sa v školskom roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v termínoch 30. 10. a 2., 6. a 9. novembra 2020.

            Opatrenia školy kvôli prevencii nákazy COVID-19

            Opatrenia majú smerovať ku implementácii odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva a sú založené na princípe ROR - Rúško, Odstup, Ruky.

            Rúško je opatrením na obmedzenie priestorovej distribúcie kvapôčok telesných tekutín. Odstup je opatrením smerujúcim k minimalizácii osobných kontaktov a na obmedzovanie skupinových aktivít napr. pri službách žiakom a zamestnancom. Ruky sú opatrenia eliminujúce prenos infekcie z kontaminovaného povrchu na sliznice. Okrem osobnej hygieny sú ďalšími opatreniami aj čistenie kontaktných povrchov a minimalizácia bodov s frekventovaným dotykom.

            Odporúčania 

            • Pri ceste do školy sa žiaci riadia aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR a pokynmi RÚVZ. Sprevádzajúce osoby sa vo vnútorných priestoroch školy nepohybujú s výnimkou žiakov prvého ročníka základnej školy. Žiaka môže v budove školy sprevádzať vždy len jeden zákonný zástupca. 
            • Odporúčame minimalizovanie zhromažďovania osôb pred základnou školou.
            • Základná škola v spolupráci so zriaďovateľom zabezpečí dezinfekciu rúk všetkých osôb pri vstupe do budovy, a to dezinfekčným prostriedkom vhodne umiestneným.
            • Žiak si v šatni do skrinky odloží rezervné rúško, jedno rezervné rúško musí mať vždy   v dosahu (pre prípad znečistenia svojho používaného rúška).
            • Žiak po príchode do školy, ako aj počas vyučovacieho procesu, si umýva ruky bežným spôsobom, ktorý je v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami.  
            • Žiak nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej triedy, ak nie je určené inak nariadením ÚVZ SR. 
            • Každý nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško vo všetkých priestoroch školy.
            • Každý pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec nosí rúško vo všetkých priestoroch školy. 
            • V miestnosti, v ktorej sa zdržuje trieda, je zabezpečené časté a intenzívne priame vetranie.
            • Odporúčame organizovať vzdelávacie aktivity tak, aby bolo možné časť dňa tráviť vonku, či už v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok. 
            • Ak to možnosti školy umožňujú, vyučovať ucelené triedy v triedach a nestriedať pri výučbe miestnosti. 
            • Odporúčame prestávky medzi hodinami realizovať v danej triede za priameho vetrania s cieľom eliminovať prechádzanie sa po chodbách. Ak priestorové možnosti školy a klimatické podmienky dovolia, realizovať ich v exteriéri.
            • Základná škola opakovane upozorňuje žiakov na dodržiavanie hygienických pravidiel pri kašľaní a kýchaní.
            • Rukavice pre bežné činnosti nie sú nutné, potrebné sú napr. pri príprave jedla, likvidácii odpadov, dezinfekcii atď.
            • Toalety musia byť vybavené mydlom v dávkovači a jednorazovými papierovými utierkami (obrúskami) pre bezpečné osušenie rúk.
            • Odporúčame nepoužívať textilné uteráky a vzduchové sušiče rúk.  Používať klimatizačné zariadenia a ventilátory sa neodporúča.
            • Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne dvakrát denne a podľa potreby.
            • Upratovací personál musí byť informovaný a poučený o sprísnených podmienkach upratovania a o potrebe priebežného čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, ostatných povrchov a predmetov.
            • Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci a zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne. 
            • Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne dvakrát denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).
            • Odporúčame zabezpečiť smetné koše tak, aby nebol potrebný fyzický kontakt rúk s košom pri zahadzovaní odpadu (napr. odstránenie vrchného uzáveru koša a pod.)
            • Organizácia hromadných podujatí (napr. rodičovské združenia, zasadnutia rady rodičov, rady školy a pod.) sa usktutočňuje dištančnou formou.
            • Organizácia ostatných hromadných podujatí (napr. hromadné branné cvičenia) sa neuskutočňuje. 
               
              Stravovanie  
            • Podľa miestnych podmienok, množstva žiakov, zamestnancov a personálu odporúčame stravovanie obvyklým spôsobom, najlepšie tak, aby sa triedy nepremiešavali.
              Odporúčame
            • urobiť zonáciu priestorov jedálne podľa tried pri sedení za stolmi.
            • obmedziť stravovanie len na žiakov, zamestnancov školy bez stravovania cudzích stravníkov. V prípade cudzích osôb zriadiť výdajné okienko, aby neprišlo k premiešavaniu so žiakmi a zamestnancami školy.
            • Pokrmy či balíčky vydáva personál vrátane čistých príborov. Žiaci si jedlo a pitie samé nedokladajú a neberú si ani príbory. 
            • Pri príprave jedál a pri vydávaní je nutné dodržiavať, zvýšenou mierou, bežné hygienické pravidlá. 
            • Výdaj jedla je potrebné uskutočniť do troch hodín od jeho prípravy, inak môže dôjsť k jeho znehodnoteniu. 
            • Výdaj a konzumácia jedál sa neumožňuje pre žiakov v:
            • Základných školách pre žiakov v piatom až deviatom ročníku,
            • základných školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v  piatom až desiatom ročníku, o jazykových školách,
            • základných umeleckých školách.
               
              Všeobecné odporúčania pri podozrení na ochorenie 
            • Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest) nesmie vstúpiť do priestorov základnej školy, základnej umeleckej školy školského klubu detí a školskej jedálne 
            • Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, bezodkladne si nasadí rúško a je nutné umiestniť ho do samostatnej izolačnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne vyzdvihnú.
            • Ak sa u zamestnanca školy, školského klubu detí alebo školskej jedálne objavia príznaky nákazy COVID – 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa školy a opustí školu v najkratšom možnom čase s použitím rúška.

            Pri podozrení na ochorenie v prípade žiaka

            Podozrivý žiak nenavštevuje školu, školské zariadenie a do usmernenia príslušným RUVZ, alebo všeobecným lekárom žiaka (v prípade, ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo do oznámenia výsledkov jeho RT-PCR testu zákonným zástupcom, výučba prebieha štandardným spôsobom. Ak je podozrivý žiak podrobený RT-PCR testu a výsledok je:

            • negatívny, zákonný zástupca informuje školu, výučba pokračuje štandardným spôsobom. Podozrivého žiaka manažuje miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár pre deti a dorast. 
            • pozitívny, zákonný zástupca informuje školu. Podozrivého žiaka ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár. Škola prechádza do oranžovej fázy podľa usmernenia tohto manuálu. 
            • V prípade, že podozrivý žiak nie je podrobený RT-PCR testu, podozrivého manažuje miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár pre deti a dorast. Škola sa ďalej riadi usmerneniami miestne príslušného RÚVZ.

            Pri podozrení na ochorenie v prípade zamestnanca

            Zamestnanec s podozrením na ochorenie COVID – 19 nechodí do práce a do usmernenia príslušným RUVZ alebo všeobecným lekárom zamestnanca (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo výsledkov jeho RT-PCR výučba prebieha štandardným spôsobom prípadne upraveným spôsobom (v prípade, že v škola z dôvodu chýbajúceho zamestnanca nemôže zabezpečiť štandardný spôsob výučby, upraví si ho podľa svojich možností). Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je: 

            • negatívny, informuje zamestnávateľa, výučba pokračuje štandardným spôsobom. Zamestnanca s podozrením na ochorenie COVID – 19 manažuje príslušný všeobecný lekár alebo RÚVZ, ktorí rozhodnú o návrate zamestnanca do pracovného procesu.
            • pozitívny, informuje zamestnávateľa, situáciu ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZ alebo všeobecný lekár a prechádza sa do oranžovej fázy podľa usmernenia tohto manuálu.

            Pri podozrení na ochorenie v prípade zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom alebo zamestnancom školy. 

            • Výučba prebieha štandardným spôsobom (s výnimkou podozrenia ochorenia viacerých pedagogických zamestnancov s nariadenou karanténou) a škola v prípade potreby poskytuje plnú súčinnosť miestne príslušnému RÚVZ.
               

            Pracovno-právne vzťahy 

            • Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovnej zmluvy a pracovnej náplne. 
            • Ak zamestnanec zo subjektívnych dôvodov z obavy nákazy na ochorenie Covid-19 odmieta vykonávať prácu osobne a na pracovisku
            • zamestnávateľ sa môže dohodnúť so zamestnancom na čerpaní dovolenky ( § 111 ods. 1 Zákonníka práce) alebo o zamestnávateľ sa môže dohodnúť so zamestnancom na čerpaní pracovného voľna bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce alebo
            • zamestnanec môže doniesť lekársky posudok, že dočasne nemôže vykonávať prácu (musela by sa ale preukázať dočasná nespôsobilosť na vykonávanie práce – PN). Úzke kontakty sú pre účely tohto dokumentu, v súlade s opatrením UVZ SR definované ako osoby, ktoré:  mali osobný kontakt s podozrivým prípadom COVID-19 do dvoch metrov dlhšie ako 15 minút,  mali fyzický kontakt s podozrivým prípadom COVID-19,  boli v uzavretom prostredí (triede, zasadacej miestnosti) s podozrivým prípadom COVID-19 dlhšie ako 15 minút  mali nechránený priamy kontakt  s infekčnými výlučkami podozrivého prípadu COVID-19 (napr. pri kašľaní),  sedeli vedľa podozrivého prípadu COVID-19, a to až do vzdialenosti do dvoch miest od podozrivého
            • Pri podozrení na ochorenie Covid-19 v prípade zamestnanca napríklad z dôvodu kontaktu s osobou, ktorá bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19, tento zamestnanec odchádza do domácej izolácie (zamestnancovi je regionálnym úradom verejného zdravotníctva nariadené karanténne opatrenie alebo izolácia) a zamestnávateľ ospravedlní jeho neprítomnosť na pracovisku. Tento zamestnanec môže vykonávať práce z domu až do doby, kým nebude pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania zamestnanci postupujú podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva. 
            • Ak zamestnanec bude pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, je povinný postupovať podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva, t. j. prestane vykonávať prácu z domu z dôvodu, že ochorel, a ide o dočasnú pracovnú neschopnosť, pri ktorej mu vznikne nárok na nemocenské od Sociálnej poisťovne; ak zamestnancovi obvodný lekár vystavil tzv. PN, zamestnanec práce nevykonáva a zamestnávateľ mu počas pracovnej neschopnosti nemôže prideľovať prácu z domu. 
               
              Oranžová fáza
              Základné odporúčania               

              Oranžová fáza nastáva v prípade potvrdenia ochorenia COVID-19 u žiaka alebo zamestnanca, či v prípade nariadenia ÚVZ SR. Nad rámec platných opatrení zelenej fázy je jej cieľom pripraviť školu a žiakov na prípadnú červenú fázu. Odporúča sa preto dodatočná mobilizácia skladových zásob OOPP a uplatňovanie dezinfekčných opatrení. Nad rámec opatrení zelenej fázy platí nasledovné:

            V prípade potvrdeného ochorenia žiaka:
            Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u jedného žiaka, odporúčame prerušiť vyučovanie v triede daného žiaka a vylúčiť z vyučovacieho procesu jeho úzke kontakty. Žiak ďalej postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, prípadne RÚVZ, škola postupuje podľa usmernenia v tomto manuáli, prípadne podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého zo žiakov vylúčených zo školského procesu objavia počas doby domácej izolácie príznaky na COVID-19, dotyčného žiaka manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti alebo miestne príslušné RÚVZ. Ak sa počas doby izolácie potvrdí ochorenie na COVID-19 u ďalšieho žiaka, škola postupuje podľa červenej fázy tohto manuálu.
             
            V prípade potvrdeného ochorenia pedagogického alebo odborného zamestnanca 
            Zamestnanec nastupuje na PN, je nutné vylúčiť zo školského procesu osoby v úzkom kontakte daného zamestnanca. Zamestnanec postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, prípadne RÚVZ, škola postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého z priamych kontaktov pozitívne testovaného zamestnanca objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti alebo RÚVZ. Ak sa počas doby izolácie potvrdí ochorenie na COVID-19 u ďalšieho pedagogického alebo odborného zamestnanca, škola postupuje podľa červenej fázy tohto dokumentu.       
             
            V prípade potvrdeného ochorenia nepedagogického zamestnanca
             
            Osobám v úzkom kontakte s pozitívne testovaným nepedagogickým zamestnancom neumožniť dochádzku do školy a nástup do práce. Pozitívne testovaný zamestnanec postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého z priamych kontaktov pozitívne testovaného nepedagogického zamestnanca objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti alebo RÚVZ. Ak sa počas doby izolácie potvrdí ochorenie na COVID-19 u ďalšieho nepedagogického zamestnanca, škola postupuje podľa červenej fázy tohto dokumentu.
             
            V prípade potvrdeného ochorenia zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom alebo zamestnancom 
            Žiak alebo zamestnanec sa stáva úzkym kontaktom a postupuje sa podľa opatrení zelenej fázy tohto dokumentu. 
             Organizácia výchovno – vzdelávacieho procesu                                  

            U žiakov s prerušeným výchovno-vzdelávacím procesom škola zváži dištančnú formu vzdelávania, ak minister svojím rozhodnutím nerozhodne inak.  Až do prechodu do červenej fázy prebieha okrem vyššie uvedených tried organizácia výchovno - vzdelávacieho procesu štandardným spôsobom resp. spôsobom, aký umožňuje personálne zabezpečenie školy.

             
            Pracovno-právne vzťahy 

            • Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovnej zmluvy a pracovnej náplne.  Pri potvrdení na ochorenie Covid-19 v prípade žiaka zamestnanec, ktorý bol v úzkom kontakte s konkrétnym žiakom (vyučoval v príslušnej triede, vykonával výchovnú činnosť v príslušnom oddelení ŠKD, poskytoval špeciálno-pedagogickú starostlivosť, výchovné poradenstvo, psychologické poradenstvo a pod.), odchádza do domácej izolácie a zamestnávateľ ospravedlní jeho neprítomnosť na pracovisku. Tento zamestnanec môže vykonávať práce z domu až do doby, kým nebude pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania zamestnanec postupuje podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva. 
            • Ak zamestnanec bude pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, je povinný postupovať podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva, t. j. prestane vykonávať prácu z domu z dôvodu, že ochorel, a ide o dočasnú pracovnú neschopnosť, pri ktorej mu vznikne nárok na nemocenské od Sociálnej poisťovne; ak zamestnancovi obvodný lekár vystavil tzv. PN, zamestnanec práce nevykonáva a zamestnávateľ mu počas pracovnej neschopnosti nemôže prideľovať prácu z domu. 
            • Zamestnanci, ktorí neboli v kontaktne s osobou pozitívne testovanou, ani nemajú nariadenú karanténu, nie sú chorí, avšak nemôžu vykonávať práce na pracovisku z dôvodu, že škola je zatvorená, resp. je prerušené vyučovanie v škole, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. V tomto prípade zamestnanci môžu vykonávať prácu z domu, tzv. „home office“ formou dištančného vzdelávania.
            • Ak nie je možné vykonávať práce z domu podľa § 250b ods. 2 Zákonníka práce, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa a zamestnancom prináleží podľa § 250b ods. 6 Zákonníka práce 80% funkčného platu.  Ak dôvody na výkon práce z domu (ako výnimka) pominuli – zmena v epidemiologickej situácii, zamestnanec je povinný vykonávať práce z dohodnutého miesta výkonu práce.
            • Ak zamestnanec zo subjektívnych dôvodov z obavy nákazy na ochorenie Covid-19 odmieta vykonávať prácu osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže: v prípade potvrdeného ochorenia nepedagogického zamestnanca  osobám v úzkom kontakte s pozitívne testovaným nepedagogickým zamestnancom neumožniť dochádzku do školy a nástup do práce.
            • Pozitívne testovaný zamestnanec postupuje podľa usmernenia všeobecného lekára, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého z priamych kontaktov pozitívne testovaného nepedagogického zamestnanca objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti alebo RÚVZ. Ak sa počas doby izolácie potvrdí ochorenie na COVID-19 u ďalšieho nepedagogického zamestnanca, škola postupuje podľa červenej fázy tohto dokumentu. V prípade potvrdeného ochorenia zákonného zástupcu alebo osoby v úzkom kontakte so žiakom alebo zamestnancom  žiak alebo zamestnanec sa stáva úzkym kontaktom a postupuje sa podľa opatrení zelenej fázy tohto dokumentu.
            • Ak zamestnanec zo subjektívnych dôvodov z obavy nákazy na ochorenie Covid-19 odmieta vykonávať prácu osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže:
            • dohodnúť sa so zamestnancom na čerpaní dovolenky (§ 111 ods. 1 Zákonníka práce) alebo
            • dohodnúť sa so zamestnancom na čerpaní pracovného voľna bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce alebo   o zamestnanec môže doniesť lekársky posudok, že dočasne nemôže vykonávať prácu (musela by sa ale preukázať dočasná nespôsobilosť na vykonávanie práce – PN).

            Červená fáza

            Základné odporúčania

             

            Červená fáza nastáva pri viacerých potvrdených pozitívnych prípadoch medzi žiakmi alebo zamestnancami, ide o epidemický výskyt (priama súvislosť pozitivity s pozitívnymi žiakmi a zamestnancami) a po nariadení ÚVZ SR.

             

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy platí nasledovné:

             

            V prípade potvrdeného ochorenia u žiakov jednej triedy: 

            Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u dvoch a viacerých žiakov jednej triedy, odporúčame prerušiť vyučovanie v tejto triede a vylúčiť z vyučovacieho procesu ich úzke kontakty a neumožniť im dochádzku do školy. Žiaci postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého zo žiakov vylúčených zo školského procesu objavia počas doby zatvorenia triedy príznaky na COVID-19, alebo sa u neho potvrdí ochorenie, prerušuje sa štandardný výchovno - vzdelávací proces v každej triede a ďalej sa postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ.

             

            V prípade potvrdeného ochorenia u žiakov z rozličných tried:  

            Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u jednotlivých žiakov, odporúčame prerušiť vyučovanie v triedach týchto žiakov a vylúčiť z vyučovacieho procesu ich úzke kontakty. Žiaci postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého z o žiakov ktorým sa neumožňuje dochádzka do školy objavia počas doby zatvorenia tried príznaky na COVID-19, alebo sa u neho potvrdí ochorenie, prerušuje sa štandardný výchovno - vzdelávací proces v celej škole a ďalej sa postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ.

             

            V prípade potvrdeného ochorenia u pedagogických alebo odborných zamestnancov

            Osobám v úzkom kontakte s pozitívne testovaným nepedagogickým zamestnancom neumožniť dochádzku do školy a nástup do práce. Ak sú pozitívne testovaní pedagogickí. alebo odborní zamestnanci sú v kontakte vždy len so žiakmi jednej triedy, prerušuje sa vyučovanie len u žiakov danej triedy. Zamestnanci postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika. V prípade, ak pozitívni pedagogickí alebo odborní zamestnanci prichádzajú do kontaktu so žiakmi viacerých tried, prerušuje sa vyučovanie vo všetkých triedach ich kontaktu, príp. sa preruší výchovno-vzdelávací proces v celej škole a zamestnanci ďalej postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.

             

            V prípade potvrdených nepedagogických pracovníkov

            Vylúčiť zo školského procesu osoby v úzkom kontakte daného zamestnanca. Zamestnanci postupujú podľa usmernenia všeobecného lekára, resp. RÚVZ, škola podľa miestne príslušného RÚVZ. V škole sa uskutoční dezinfekcia podľa aktuálne platného usmernenia hlavného hygienika.  Ak sa u niektorého z priamych kontaktov pozitívne testovaného nepedagogického zamestnanca, ktorému sa neumožnila dochádzka do školy alebo nástup do práce objavia počas doby vylúčenia príznaky na COVID-19, alebo sa u neho potvrdí ochorenie, postupuje sa rovnakým spôsobom.

             

            Organizácia výchovno – vzdelávacieho procesu

            Nad rámec opatrení zelenej a oranžovej fázy riaditeľ zváži po dohode s miestne príslušným RÚVZ tieto opatrenia: dištančnú formu vzdelávania pre žiakov vylúčených zo štandardného výchovno-vzdelávacieho procesu. Okrem žiakov tried s nariadenou karanténou:  žiakov prvého až piateho ročníka rozdelí riaditeľ základnej školy na triedy, v ktorých ich bude najviac 15. V prípade, ak nie je v možnostiach školy kapacitne zabezpečiť takúto veľkosť tried, tak platí nasledovné: 

            • prezenčné vyučovanie prebieha u žiakov prvého až piateho ročníka. Pre prezenčné vyučovanie nad rámec predchádzajúcej fázy platí:  Vytvorená trieda sa nebude meniť, aj keď počet žiakov klesne, nebude dochádzať k migrácii žiakov medzi jednotlivými triedami.  Metódy a obsah vzdelávacích a záujmových činností je nevyhnutné prispôsobiť zloženiu konkrétnej triedy, vzhľadom na vek žiakov a úroveň ich vedomostí, znalostí a zručností. 
            • U žiakov druhého stupňa, u ktorých nie je možné z dôvodov hodných zreteľa dištančné vzdelávanie, musí riaditeľ školy povoliť prezenčné vzdelávanie za rovnakých podmienok ako u žiakov prvého stupňa. Pod dôvodom hodným zreteľa sa rozumejú všetky prípady, kedy žiak nie je schopný či už vzhľadom na sociálne prostredie, technické možnosti, zdravotné znevýhodnenie a pod. vzdelávať sa doma.  V prípade nedostatočných priestorových kapacít v budove školy môže riaditeľ školy požiadať zriaďovateľa o pridelenie dočasných priestorov na výučbu, ktoré musia byť vyčlenené výlučne na realizáciu prezenčného vzdelávania žiakov základnej školy a spĺňať všetky vyššie zadefinované podmienky. Ak na realizáciu prezenčného vzdelávania škola nemá dostatočné personálne kapacity, je možné využiť náhradné personálne zabezpečenie a prijať zamestnanca na dohodou o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti. Finančné zdroje na takéhoto zamestnanca môžu byť poskytnuté Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR prostredníctvom tzv. dohodovacieho konania.  Ak napriek tomu priestorové a personálne možnosti školy nedovoľujú prezenčný spôsob výučby týmto spôsobom všetkým dotknutým žiakom druhého stupňa, škola zabezpečí striedanie učebných skupín v rámci dní v týždni tak, aby každá skupina mala prezenčnú výučbu minimálne raz týždenne v rozsahu 3 hodiny. Tento spôsob výučby týmto žiakom môže riaditeľ povoliť za rovnakých podmienok aj v prípade, že všetci žiaci školy (aj prvý aj druhý stupeň) sú vzdelávaní distančnou formou. Pre školu bude nevyhnutné zmeniť organizáciu vyučovania (úprava rozvrhu, úprava vnútorného časového členenia vyučovacieho dňa) a brať do úvahy fakt, že časť žiakov sa vzdelávania v základnej škole nezúčastní. Z tohto dôvodu základné školy majú možnosť autonómne koncipovať štruktúru vyučovacieho dňa a takisto majú možnosť autonómne upraviť obsah a formu vzdelávania. V tejto súvislosti upozorňujeme, že je v platnosti Usmernenie ŠŠI, podľa ktorého: „Štátna školská inšpekcia ubezpečuje, že si uvedomuje zložitosť situácie, v ktorej sa ocitli učitelia a riaditelia škôl, a preto je prirodzené, že bude rešpektovať všetky tie odchýlky od noriem (vrátane nastavenia špecifických režimov samotného vzdelávania po prípadnom plnom obnovení prevádzky škôl), ktoré upravujú oblasť výchovy a vzdelávania a ktoré boli vynútené súčasnou situáciou, pokiaľ negatívne nezasiahnu do základných práv detí a žiakov.“ Odporúčame, aby pre žiakov, ktorí sa nezúčastňujú vyučovacieho procesu, škola zabezpečila vzdelávanie tak, ako je to pri ich neprítomnosti v štandardnom režime napr. pri chorobe, resp. podľa svojich možností.

            Špeciálne usmernenie počas obdobia školského roku 2020/2021 nad rámec zelenej fázy:  

            Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter.  V prípade väčších škôl, a teda aj väčšieho počtu tried, odporúčame rozdeliť nástup do školy na niekoľko časových úsekov, napr. od 7:30 hod do 8:30 hod v 10 min. intervaloch, alebo využiť väčšie množstvo vchodov do školy a určiť presné miesta vstupu (prípadne času) pre jednotlivé triedy, aby dochádzalo k minimalizácií miešaniu žiakov.  Odporúčame organizovať vzdelávacie aktivity tak, aby bolo možné časť dňa tráviť vonku či už   v areáli školy alebo mimo neho podľa podmienok školy a klimatických podmienok.  Telocvičňa a ostatné vnútorné priestory na šport (napr. bazén, posilňovňa) sa nevyužívajú, a to ani pre externé fyzické či právnické osoby.  Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne 3x denne a podľa potreby.  Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa musí vykonávať najmenej raz denne. Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, musí byť vykonávaná minimálne 2x denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).

            Doplňujúce opatrenia so zameraním na základné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením  

            Žiaci s mentálnym postihnutím sa od 5. ročníka pre uplatnenie tohto manuálu považujú za žiakov 2. stupňa.  S účinnosťou od 3. novembra 2020, ak to prevádzkové podmienky umožňujú a ak tak rozhodne zriaďovateľ, o obnovuje sa školské vyučovanie v základných školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vrátane špeciálnych základných škôl v 5. až 10. ročníku, o obnovuje sa poskytovanie výchovno-vzdelávacej činnosti, ubytovania a stravovania v školských internátoch špeciálnych škôl a internátnych priestoroch špeciálnych škôl internátnych pre žiakov 5. až 10 ročníka základných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vrátane špeciálnych základných škôl, o umožňuje sa v prevádzke zariadení školského stravovania konzumácia a výdaj jedál a nápojov aj pre žiakov 5. až 10. ročníka základných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vrátane špeciálnych základných škôl.  S účinnosťou od 10. novembra 2020  obnovuje sa školské vyučovanie v základných školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vrátane špeciálnych základných škôl pre žiakov 5. až 10. ročníka, o obnovuje sa poskytovanie výchovno-vzdelávacej činnosti, ubytovania a stravovania v školských internátoch špeciálnych škôl a internátnych priestoroch špeciálnych škôl internátnych pre žiakov 5. až 10. ročníka základných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vrátane špeciálnych základných škôl, o umožňuje sa v prevádzke zariadení školského stravovania konzumácia a výdaj jedál a nápojov aj pre žiakov 5. až 10. ročníka základných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vrátane špeciálnych základných škôl.  Nosenie rúška sa nevzťahuje na žiakov s autizmom a ďalšou pervazívnou vývinovou poruchou, ani na žiakov so stredným a ťažkým stupňom sluchového alebo mentálneho postihnutia.

            Organizácia výchovno – vzdelávacieho procesu 

            Cieľom je opätovne primárne posilniť teoretické vyučovanie dištančného (online) vzdelávania.  Škola v rámci zabezpečenia dištančného vzdelávania umožní pedagógom využívanie dostupného materiálno-technického vybavenia školy a to najlepšie tak, aby pedagógovia v prípade záujmu mohli napríklad zabezpečovať online výuku z priestorov školy pripojených na školský internet prostredníctvom školského počítača. V takom prípade však vysoko odporúčame, aby došlo k čo najmenšej koncentrácií pedagógov a odborných pracovníkov na jednom mieste a pracovisku a teda vysoko odporúčame využívať všetky dostupné priestory školy, nie len napríklad kabinety pedagógov. Zo súhlasom riaditeľa školy, môže pedagóg zabezpečovať takúto online výuku aj prostredia svojho domu a však len za predpokladu, že sú z jeho strany na to vytvorené podmienky (napríklad postačujúce internetové pripojenie, notebook alebo počítač ktorý môže využívať na výuku a podobne.) 

            V školskom roku 2020/2021 nemožno do odvolania uskutočňovať školské aktivity podľa § 30 ods. 7 školského zákona najmä:

            • výlety a exkurzie, o športové výcviky a školské športové súťaže,
            • pobyty v škole v prírode a aktivity školy v prírode,
            • kurzy na ochranu života a  zdravia,
            • kurzy pohybových aktivít v prírode,   
            • saunovanie,   
            • dni otvorených dverí

            Pracovno-právne vzťahy 

            • Zamestnanci školy plnia svoje pracovné povinnosti osobne na pracovisku podľa pracovnej zmluvy a pracovnej náplne.  Pri potvrdení na ochorenie Covid-19 v prípade dieťaťa, zamestnanec, ktorý bol v úzkom kontakte s konkrétnym žiakom (vyučoval v príslušnej triede, vykonával výchovnú činnosť v príslušnom oddelení ŠKD, poskytoval špeciálno-pedagogickú starostlivosť, výchovné poradenstvo, psychologické poradenstvo a pod.), odchádza do domácej izolácie a zamestnávateľ ospravedlní jeho neprítomnosť na pracovisku. Tento zamestnanec môže vykonávať práce z domu až do doby, kým nebude pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19.
            • Po negatívnom výsledku laboratórneho testovania zamestnanci postupujú podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva.  Ak zamestnanec bude pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, je povinný postupovať podľa pokynov orgánu verejného zdravotníctva, t. j. prestane vykonávať prácu z domu z dôvodu, že ochorel, a ide o dočasnú pracovnú neschopnosť, pri ktorej mu vznikne nárok na nemocenské od Sociálnej poisťovne; ak zamestnancovi obvodný lekár vystavil tzv. PN–ku, zamestnanec práce nevykonáva a zamestnávateľ mu počas pracovnej neschopnosti nemôže prideľovať prácu z domu.
            • Zamestnanci, ktorí neboli v kontaktne s osobou pozitívne testovaných, ani nemajú nariadenú karanténu, nie sú chorí avšak nemôžu vykonávať práce na pracovisku z dôvodu , že škola je zatvorená, resp. je prerušené vyučovanie v škole, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. V tomto prípade zamestnanci môžu vykonávať prácu z domu, tzv. „home office“ formou dištančného vzdelávania. Ak nie je možné vykonávať práce z domu podľa § 250b ods. 2 Zákonníka práce, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa a zamestnancovi prináleží podľa § 250b ods. 6 Zákonníka práce 80 % funkčného platu.  Ak dôvody na výkon práce z domácnosti (ako výnimka) pominuli – zmena v epidemiologickej situácii, zamestnanec je povinný vykonávať práce z dohodnutého miesta výkonu práce.
            • Ak zamestnanec zo subjektívnych dôvodov z obavy nákazy na ochorenie Covid-19 odmieta vykonávať prácu osobne a na pracovisku, zamestnávateľ môže: o zamestnávateľ sa môže dohodnúť so zamestnancom na čerpaní dovolenky ( § 111 ods. 1 Zákonníka práce) alebo o zamestnávateľ sa môže dohodnúť so zamestnancom na čerpaní pracovného voľna bez náhrady mzdy (tzv. prekážka v práci na strane zamestnanca) podľa § 141 ods. 3 písm. c) Zákonníka práce alebo o zamestnanec môže doniesť lekársky posudok, že dočasne nemôže vykonávať prácu (musela by sa ale preukázať dočasná nespôsobilosť na vykonávanie práce – PN). 
               
              V Modrom Kameni: 30. 10. 2020                        RNDr. Angelika Adamová, riad. školy
    • Kontaktné údaje

      • Základná škola s materskou školou Modrý Kameň
      • Lipové námestie 296/28 992 01 Modrý Kameň Slovakia
      • 37831780
      • 2021641886
      • Mgr, Zuzana Balová
      • 047/4870028
      • 0903 430 025,
      • 0908 805 441
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje