• ❤️ Základné pravidlá pre bezpečnosť a zdravie Vášho dieťatka ❤️

•

• Do materskej školy chodia len zdravé deti. Učiteľka má právo odmietnuť prevziať dieťa, ak vykazuje známky ochorenia (zahlienené, malátne, známky nevoľnosti). Dieťa s hnačkou, prípadne s liekmi zrazenou teplotou nikdy do MŠ nepriveďte. Učiteľka každé ráno robí zápis o zdravotnom stave detí, je to jej povinnosťou, ktorá vyplýva z právnych predpisov.
          • Informujte učiteľku na začiatku školského roka o zdravotných obmedzeniach dieťaťa, doložte ich potvrdením od všeobecného detského lekára.
          • V MŠ nie je deťom povolené konzumovať vlastnú prinesenú stravu.
          • Dieťa vždy odovzdajte učiteľke pri dverách zo šatne. Nikdy nenechávajte dieťa samo v šatni bez dozoru.
          • Keď si dieťa poobede preberiete, preberáte zaň aj zodpovednosť. Na školskom dvore sa popoludní nezdržujte medzi ostatnými deťmi, za ktoré má zodpovednosť učiteľka. Radšej prejdite na voľný školský dvor.
          • Zvážte, aké hračky, prípadne aké predmety Vášmu dieťatku do MŠ dáte. Zlaté šperky ani peniaze deťom do MŠ nikdy nedávajte.
          • Ráno prezlečte deti vždy do pohodlného oblečenia, v ktorom môže cvičiť, hrať sa bez obmedzenia.
        • 👍 Niekoľko rád, ako zvládnuť prvé dni čo najlepšie 👍

•

• Už pred vstupom do materskej školy by sa malo dieťa vedieť zaobísť krátku dobu bez rodičov s inými dospelými. Príležitostné odlúčenie umožní dieťaťu získať istotu, že mu mama či otec neutečie a že sa vráti. Tieto prvé skúsenosti sa však pozitívne prejavia len vtedy, keď sa rodičia vrátia v dohodnutú dobu.
          • Je dobré, keď pred vstupom do materskej školy má dieťa možnosť tráviť čas (hrať sa) s vrstovníkmi (napr. detské ihrisko), aby sa naučilo s nimi vychádzať.
          • Rozprávajte sa s dieťaťom o materskej škole a ešte pred nástupom sa choďte s dieťaťom poprechádzať do blízkosti materskej školy a preskúmajte s ním okolie.
          • Nestrašte ho materskou školou a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval (veď tam sa naučíš, tam ti ukážu, tam budeš musieť poslúchať). Dieťaťu sa tým už dopredu podsúva strach a obavy.
          • Skúste cestou do materskej školy zaujať dieťa rozprávkou alebo mu rozprávajte, čo budete robiť vy, kým sa bude hrať, čo vás spolu čaká, keď poň prídete.
          • Vždy je lepšie, ak o zvláštnostiach dieťaťa už dopredu informujete učiteľku (napr. alergie, zlozvyky, cumlík, palček v ústach, obhrýzanie nechtov a pod.).
          • Komunikujte s učiteľkou pokojne a s úsmevom. Ak máte výhrady k jej prístupu k dieťaťu, nikdy to neriešte v jeho prítomnosti, dohodnite si s ňou stretnutie.
          • Nepúšťajte sa do veľkých rečí s učiteľkou hneď ráno. Ak vás zaujíma, ako sa darí vášmu dieťaťu, informujte sa radšej popoludní, pred odchodom z materskej školy, prípadne požiadajte o konzultáciu.
          • Pri nástojčivom plači až afektoch sa snažte dieťa odovzdať učiteľke čo najrýchlejšie, bez zbytočného dlhého lúčenia, tíšenia, prehovárania. Dajte mu na vedomie, že viete, že sa mu to nepáči, ale ubezpečte ho, že poň určite prídete.
          • Začiatok v materskej škole je pre deti telesne náročný a únavný. Bezprostredne po návšteve materskej školy dieťa potrebuje čas na odpočinok. Väčšie aktivity, ako veľký nákup, prechádzku po meste a pod., by sme mali odložiť.
          • Rodič by určite nemal prežívať pocity viny z toho, že dieťa je v materskej škole, ale vnímať tento moment z pozitívnej strany. Vyvarovať sa musí aj prezentovaniu svojich obáv z toho, či dieťa vstup do materskej školy zvládne. Budúci škôlkar totiž napätie a strach vycíti a bude reagovať podobne ako jeho ustráchaná a vystresovaná mamička či otecko.
          • Spolupráca rodiny a materskej školy nie je možná bez vzájomnej dôvery a úcty. Rodičia  byť pripravení na počiatočné reakcie ich ratolesti. Počas prvých dní v kolektíve treba rátať s tým, že je dieťa unavené, plačlivé. Učiteľka pozná rôzne úskalia adaptácie a v spolupráci s rodičmi môže odporučiť aj individuálny adaptačný program. V ňom sa navrhne dĺžka pobytu v prvých dňoch.

A nezabudnite – nech je prostredie akékoľvek krásne, učiteľka milá,

prvé dni je to neznáme, aj keď krásne prostredie a cudzia, aj keď milá pani učiteľka.